119 bini sayıldı

31 Mart yerel seçimlerinin kesin olmayan sonuçlarına göre, seçimi önde kapatan CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu seçildi. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından yapılan geçersiz oyların yeniden sayılmasıyla birlikte fark iyice kapandı. AK ile CHP arasında fark kaç oldu? Binali Yıldırım mı Ekrem İmamoğlu mu önde? Durum genel hatlarıyla ortaya çıktı.

Yapılan açıklamalara göre 17 ilçede sayım bitti, 119 bin 652 geçersiz oy sayıldışu anki fark 18 bin 742. Sayılan oylardan 785 oy CHP’ye 2184 oy AK Parti’ye eklendi.Seçimlere yapılan itirazların ardından oyların yeniden sayılmasıyla fark 20 binin altına inmiş oldu. Sayımlar bugün de devam edecek.

İstanbul İl Seçim Kurulu, 16 ilçede tüm oyların yeniden sayımına karar verdi. Küçükçekmece, Pendik, Bahçelievler, Üsküdar, Sultangazi, Kağıthane, Avcılar, Sancaktepe, Güngören, Şişli, Arnavutköy, Beylikdüzü, Beşiktaş, Kadıköy, Beyoğlu ve Maltepe’de tüm oylar yeniden sayılacak.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin, İstanbul İl Seçim Kurulu’nun kararına itirazı üzerine YSK olağanüstü toplandı

Daha fazla bağıran değil haklı olan kazanacaktır. Bunun tescilini de Yüksek Seçim Kurulu (YSK) yapacaktır. YSK bu konuda son otoritedir. Hepimizin bu süreci saygılı bir şekilde beklememiz lazım. Kim kazanırsa da herkes tebrik edecektir. Demokrasi budur. Tüm süreçler siyasi partilerin de denetiminde olmaktadır. Son sözü YSK verecektir.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven açıklamalarda bulundu.Biz bu kararı verirken yasal olarak temsilci bulundurma hakkına sahip AK PARTİ, CHP, MHP, HDP ve İYİ Parti temsilcileri de karar verme sürecinde yapmış olduğumuz tüm toplantılarda hazır bulunuyorlar ve kurula kendi görüşlerini bildirmek suretiyle katkı veriyorlar. Kurul bu şekilde önüne gelen dosyaları bir an önce sonuçlandırıyor. Bu süreç devam ediyor.

Şunu herkes bilmeli ki, yargı süreci içinde hakimler bakmış oldukları davalarla ilgili herhangi bir açıklama yapmazlar. Sizin haber alma özgürlüğünüz var, göreviniz de tam da bu ama benden her bir dosya için haber beklemeyin. Bunu söylemeyeceğim, daha önceki seçimlerde de bunu belirttim.

Yargı sürecinden önce diğer konularda detay bilgi verdiğim halde, yargı sürecinde bakmış olduğumuz davaların içeriğiyle ilgili herhangi bir açıklama yapmayacağım.

Bunu YSK’daki temsilcisi bulunan siyasi partilerden ve ilçe seçim kurullarından alabilirsiniz.Ama benden “şu dosya geldi, oy çokluğu oldu” gibi benden detay bilgi istemeyin. Bunu daha önceki seçimlerde de vermedim. Vermem de doğru değil. Yargı sürecine aykırı bir şey olur.”AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım Cuma namazı çıkışı basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

“Bu seçimin sahibi YSK’dır. Aradaki fark 18 bin civarına düştü. Sayım bittiğinde işin değişeceği kanaatindeyim. YSK’nın vereceği kararın başımızın üstünde yeri var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir