120 milyon dolarlık vurgun ortaya çıktı

Türk Lirası değer kaybedince 1 günde 120 milyon dolar kazandı. Peki bu hangi banka ve vurgun kime yaradı?Türkiye’nin ABD ile yaşanan Pastör Andrew Brunson krizi ile ülke ekonomisinin aşırı ısındığı endişeleriyle Ağustos 2018’de TL sert değer kaybetmiş ve Dolar/TL kuru 7,30 seviyesini aşarak tarihi zirvesine yükselmişti. Bloomberg, o dönemde tek bir günde para piyasalarındaki işlemleri sayesinde 120 milyon dolar kâr eden bankayı açıkladı.

Bloomberg haber ajansı, dünyanın en büyük bankacılık ve finansal hizmetler kuruluşlarından birisi olan Londra merkezli HSBC’nin, 2018’in yaz aylarında TL’de sert değer kaybı yaşandığı dönemde sadece bir günde 120 milyon dolarlık kâr elde ettiğini yazdı. HSBC’nin, 2018’in yaz aylarında TL’de sert değer kaybı yaşandığı dönemde sadece bir günde 120 milyon dolarlık kâr elde ettiği ifade edildi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, bankanın bankacılık düzenleme kuruluna beyan ettiği faaliyet raporunda yer alan bilgiye göre HSBC, “Elde edilen kazanç, spot piyasada Türk Lirası’nda yaşanan dalgalanmayla bağlantılı” deniyor ve tek günlük kazancın, HSBC’nin piyasa riski modellemelerinde öngörülen kazançların iki katından fazla olduğuna işaret ediliyor.Bloomberg, HSBC’nin TL’deki değer kaybından elde ettiği kârın, rakip bankaların kazancının iki katından fazla olduğuna işaret ediyor ve Alman finans kuruluşu Deutsche Bank’ın aynı dönemde TL işlemlerinden 35 milyon dolar kâr elde ettiğini yazıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir