15 Temmuz’da Bahçeli’yi almak için MHP’ye giden adam

15 Temmuz planlayıcılarının, dar-be için düğmeye basmadan önce, kilit isimlerle ilgili bir takım görevlendirmeler yaptığını biliyoruz. Kim kimi teslim alacak, Ya da kim kimi ikna edecek, önceden belliydi.- Bu ‘görevlilerin’ bir kısmını biliyoruz, bir kısmı ise hala meçhul. Mesela, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı teslim almak için Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş’in görevlendirildiğini biliyoruz. Başarısız olup yakalanınca, “Ailem beni reddetsin, soy isimlerini değiştirsinler” diyen dar-beci general. Dar-be işi olsaydı, her bir FETÖ’cünün hayallerini süsleyen bir makama, MİT Müsteşarlığı’na getirilecekti.

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar için ‘görevlendirilen’ dar-becinin kim olduğunu da biliyoruz. Birkaç gün önce ek ifade vermek için Adliye’ye getirilen Tümgeneral Mehmet Dişli. Bu şekilde daha pek çok görevlendirmeler yapılmıştı. Görev alanların bir kısmı, teslim alacakları kişilerin şüphesini çekmeyecek kadar onlara yakın pozisyonlarda görev alıyorlardı.

Bir örnek: İzin almadığım için ismini veremeyeceğim yalnız. Üst düzey bir İçişleri Bakanlığı yetkilisini teslim almak için, terörle mücadelede gece gündüz birlikte mesai harcayıp devlet işlerini o güne kadar birlikte yürüttükleri, hatta ailecek oturup kalktıkları bir Korgeneral’e görev verilmişti. Dar-be girişiminin önemli aktörlerinden olan bu korgeneral, söz konusu ismi teslim almak için o gece buluşma teklifinde bulunmuş, ancak fiziki şartlar nedeniyle bu mümkün olmamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir