23 Hazirana gitmeme kararı aldılar

Türkiye Komünist Partisi, 23 Haziran İstanbul seçimlerine 6 gün kala sandığa gitmeme kararı aldı. Peki İstanbul adayı ne kadar oy almıştı. İttifaklar arasındaki fark 13 bine düşmüştü. TKP’den yapılan “Halkımıza…” başlıklı açıklamada, “Türkiye Komünist Partisi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptal edilmesi

ile birlikte, tavrımızı ortaya koymuşuzdur.

TKP’nin aldığı prensip kararla 23 Haziran günü sandığa gidilmeyecektir.

TKP’NİN ALDIĞI OY DEĞERLİ

Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçildiğini ilan etmiş ve 31 Mart seçimlerindeki TKP adayı Zehra Güner Karaoğlu’nun yinelenecek bir oylama için aday olmayacağını açıklamıştır” denildi.”

‘Nasılsa bir daha kazanırız’ gerekçesi uygunsuzdur” denilen açıklamada, “Türkiye açısından asıl sorun, İmamoğlu ya da Yıldırım’dan hangisinin kazanacağı değildir. Asıl sorun, genel oy hakkının açıkça gaspıdır ve bu hırsızlık ne yazık ki kabullenilmiştir” ifadeleri yer aldı.

TKP’LİLER SANDIĞA GİTMEYECEKTİR

Açıklamanın devamında, “TKP’liler, 23 Haziran’da birçok kişinin huzursuz olduğu ama şu anda sesini çıkarmadığı bu mutabakata mahkum olunmadığını göstermek, seçimden sonra ortaya çıkacak tehlikeli gelişmelere hazırlanmak, gericiliği meşrulaştırma çabalarına ortak olmamak için sandığa gitmeyecektir. Bu bir boykot çağrısı değil, bir siyasi tutumdur. Partimiz, Türkiye’nin emekçi insanlarının bu siyasi tutuma 24 Haziran’dan itibaren daha fazla ihtiyaç duyacağı bilinciyle hareket etmektedir” denildi.

TKP’nin aldığı oy 31 Martta aldığı oy sayısı 10.492 olarak açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir