25 yıl evli kalan

Sigortalı olmayan hane kadınlarının emekli olabilmesi için Meclis’e yasa önerisi verildi. Öneri yasalaşırsa, evliliklerinde en az 25 senenini bitiren kadınlar yararlanabilecek. Ev Hanımlarının Emekli Olması İçin Meclise Kanun Önerisi verildi.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sıhhat Sigortası Kanununda Farklık Yapılmasına Değin Kanun Önerinini TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ Başkanlığı’na sunuldu. Kanun önerisinin kabul edilip yasalaşması halinde 25 sene evli kalan ev hanımlarına emeklilik hakkı sağlanmış olacak.

Kanun önerisinin gerekçesi olarak şu ifadeler bulundu: “Bu kanun önerisi düşük gelirli hanelerde primleri ödeme olanağı olmadığı için rastgele bir şekilde sigortalı olamayan ve belli bir müddet sigortalı olarak sosyal güvenlik sisteminde kaydı bulunduğu halde şu an sigorta ile bağı bulunmayan ve prim ödeyemeyen ev kadınlarının yaşlılık aylığı alabilmelerinin önü açılmaktadır”

25 Yıllık Evli Kalana Emeklilik Koşulları Nelerdir?

25 Yıl Evli Kalan Ev Hanımlarına Emeklilik Geliyor.25 Yıllık Ev Hanımlarına Emeklilik Hakkı 2017. Kanun önerinine göre, ev hanımlarının emekli olmasının önü açılmaktadır.Önerinin yasalaşması halinde ev hanımları da özlemini duyduğu mutluluğa erişerek emekli olabilecek.Başka bir deyişle 25 yıllık evlilere emeklilik hakkı gelecektir.Ancak, yeniden öneriye göre bunun belli koşulları bulunmaktadır. Bu koşulları 3 şekilde sayabiliriz.

1) Sosyal Güvenlik Müessesesi ile rastgele bir bağ olamayacak,

2)Evlilik müddetinin 25 sene ve daha üzeri olması gerekmektedir,

3)Belli bir müddet sigortalı olarak sosyal güvenlik sisteminde kaydı bulunduğu halde şu an için Sosyal Güvenlik Müessesesi ile bağın bulunmaması gerekir.

Hane Hanımlarına Emeklilik İçin Ne Yapılması Gerekiyor?

25 senelik evlilere emeklilik koşullarını yukarıda belirtmiştik.Bu koşulları sağlayan kadınlar,yasada belirlenen yaş hududu ve prim gün sayısı asal alınmak koşuluyla ve kanunda belirlenen kazanç hudutları içinde hesaplanacak meblağları peşin ödeyerek veya borçlanarak yaşlılık aylığı almaya başka bir deyişle emekli olmaya hak kazanacaklardır.Yani emekli olmak için yine biraz da olsa ödeme yapılacaktır.

Kanun Önerininde Son Vaziyet Ne? Ev Hanımlarına Emeklilik Yasası Çıktı Mı?
Sosyal Sigortalar ve Genel Sıhhat Sigortası Kanununda Farklık Yapılmasına Değin Kanun Önerinini TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ Başkanlığı’na sunulmuştu.25 yıl evli kalana emeklilik koşullarını taşıyan ev hanımları meclisten gelecek habere odaklanmış vaziyette.

EVDE NAKIŞ, ÖRGÜ YAPAN AYDA 153 LİRA AZ PRİM ÖDER

Ev kadınları şayet hanede, dokuma mamulleri, örgü, dantel, nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet gibi ürünleri üretiyorsa isteğe bağlı sigortada daha az prim ödeyerek daha çok prim günü ele geçirme bahtına sahip. Bunun için Maliye’ye gidip Gelir Vergisi’ne tabi olmadığına konusunda yazı alması yeterli. Yasaya göre hanede imalat yapan kadınlar 568 lira aylık prim yerine, 22 gün karşılığı olan 415 lira prim ödeyerek 30 günlük prim ödemiş gibi hak kazanabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir