4000 işçi fabrikaya kapatılacak

4 bin 200’e yakın çalışanıyla Türkiye’nin en büyük kurumlarından biri olan TÜPRAŞ’ta toplu iş sözleşmesi görüşmeleri 30 Ocak’ta başlamıştı. Petrol İş Sendikası’nın örgütlü olduğu kurumda son sözleşme 31 Aralık 2018’de sona ermişti. İşçiler son sözleşmede yüzde 18 zam almaya hak kazanmıştı. Petrol-İş Sendikası yaklaşık 6 aydır TÜPRAŞ işveren temsilcileriyle görüşüyor ve toplu

iş sözleşmesinin imzalanması için çabalıyordu.

17 görüşmeden de bir sonuç alamadı.

UZLAŞI SAĞLANAMADI

Taraflar arasında görüşmeler tıkandıktan sonra toplantılara arabulucu atanmıştı. Arabulucu eşliğindeki son görüşmede de anlaşma sağlanamadı.

İşveren tarafından verilen son ücret teklifinde, ilk 6 ay zam yapmamayı ve işçilerin saat ücretlerine yansıtılmaması şartı ile bir brüt maaş tutarında ödeme gündeme getirildi. Ancak yine de anlaşma sağlanamadı. Rafinerisinde çalışan 1828 işçi olmak üzere Batman, Kırıkkale ve Aliağa Rafinerilerinde çalışan toplam 4 bin 200 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin tıkanması nedeniyle Petrol-İş Sendikası bir dizi eylem kararı aldı.

İŞÇİLER EYLEMDE

İşçiler bugün kendilerini fabrikaya kapattı. Fabrikaya kendilerini kilitleyen işçiler sosyal haklarının ellerinden alınmaması için mücadele ediyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir