75 Bin dolar maaşlı işini bıraktı Türkiye’de torpil arıyor

Taylan Yıldız ismini, İYİ Parti’nin kuruluşundan bir ay önce Avcılar’da düzenlenen yemek programında duydu. Herkes “Taylan Yıldız kim?” diye sorarken, cevabı kürsüye çıkan İYİ Parti’yi kurma aşamasındaki Meral Akşener vermişti. Yıldız’ın google’in CEO’su olduğunu söyleyen Akşener, ülkesine hizmet için 75 bin dolarlık maaşını bırakıp Türkiye’ye geldiğini açıklamıştı.Meral Akşener, Taylan Yıldız’la Twitter üzerinden yazışırken tanıştığını ve yaptığı davetin kabul gördüğünü belirtmişti.

Yıldız’ı hem İYİ Parti’nin Kurucular Kurulu Üyesi, hem de başkanlık divanına alarak genel başkan yardımcısı yaptı. İYİ Parti kuruluş aşamsında Avcılar’da düzenlenen yemeğe girerken kapıdaki görevlilerin akreditasyon listesinde isminin olmadığı belirtilmesi üzerine, “Yakında beni çok iyi tanırsınız” diyen Taylan Yıldız’ı, Meral Akşener kısa sürede tüm parti tabanına tanıttı. Partililer, merak ettikleri Taylan Yıldız için yaptıkları araştırmada, önce Google’ın CEO’su olmadığını, aylık değil, 75 bin dolar maaşı bir yılda aldığını, google’da reklam pazarlama departmanında çalışan iyi eğitimli ve yetenekli biri olduğunu ancak siyasetle daha önce hiç tanışmadığını öğrendiler.

İYİ Partililer, Yıldız’ın Meral Akşener’le tanışmasının da tutuklu bulunan Osman Kavala’nın eşi Ayşe Buğra Kavala üzerinden gerçekleştiğini, Prof. Dr. Ayşe Kavala’nın “Sana dahi getirdim” diyerek Taylan Yıldız’ı Meral Akşener’le tanıştırdığını öğrendiler. Daha önce hiçbir siyasi tecrübesi olmayan Taylan Yıldız’ı direkt genel başkan yardımcısı yapılan Taylan’ın “Yıldız”ı, parti tabanıyla hiç barışmadı. Bunun üzerine Yıldız, kısa sürede genel başkan yardımcılığı koltuğu geri alınarak, hiç bir etkinliği olmayan “genel başkan danışmanı” yapıldı.

24 Haziran seçimlerinde milletvekili adayı yapılamayan Yıldız genel merkezdeki odasından da çıkartıldı. Meral Akşener’in yakın çevresine “En büyük pişmanlığım” dediği Taylan Yıldız, bunun üzerine evini İstanbul’a taşıdı ve CHP Üsküdar’dan belediye başkan adayı olmak istedi. Bunun mümkün olmadığını belirten CHP yönetimi, Üsküdar’da kendi adaylarını çıkartacaklarını söyledi. Taylan Yıldız bu kez rotayı Sarıyer’e kırdı. Sarıyer’in CHP’li belediye başkanı Şükrü Genç’in oğluyla arkadaş olan Taylan Yıldız, bunun üzerinden yürüyerek Sarıyer’de CHP’den belediye meclis üyesi olabilmek için adını listeye yazdırma girişimlerine başladı.

Taylan Yıldız’ın bu belediye seçimleri her geçen gün farklı krizlere ve olayalara olduğu gibi Akşener’in tabiriyle “Google CEO”luğundan, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcılığına, oradan genel başkan danışmanlığına, ardından Sarıyer Belediye Meclis üyeliğine uzanan 15 aylık ilginç bir siyasi yaşama tanıklık etmiş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir