A-bd beklenileni yaptı

ABD’li üstdüzey bir yetkilinin Bloomberg’e yaptığı açıklamaya göre ABD, uyguladığı yaptırımların ihlal edilip edilmediğini tespit etmek amacıyla Venezüella ile Türkiye arasındaki altın ticaretini incelemeye aldı. Yaptırımların ihlal edildiğinin tespit edilmesi durumunda, ‘ABD’nin harekete geçeceği’ ifade edildi. Bloomberg’in Constantine Courcoulas imzalı haberinde, ABD Hazine Bakanlığı’nın terör finansmanıyla mücadele sorumlusu Marshall Billingslea’nın cuma günü Ankara’da Türk yetkililerle yapacağı görüşmede Venezüella ile ticari ilişkilerin ele alınacağı belirtildi.

ABD’li bir üstdüzey yetkilinin ifadelerine dayandırılan iddiaya göre, ABD uyguladığı yaptırımların ihlal edilip edilmediğini tespit etmek amacıyla Venezüella ile Türkiye arasındaki altın ticaretini incelemeye aldı. İncelemeler kapsamında, ABD yaptırımlarının ihlal edildiğinin tespiti durumunda ‘ABD’nin harekete geçeceği’ kaydedildi. Billingslea’nın Ankara temaslarında görüşme başlıklarının İran’dan oluşmasının planlandığını belirten ABD’li yetkili, ancak muhtemelen Venezüella ile ticari ilişkilerin de ele alınacağını aktardı.

‘TÜRKİYE WASHINGTON’U HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATTI’

ABD’li üst yetkili, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Nicolas Maduro’ya verdiği desteğin Washington yönetimini hayal kırıklığına uğrattığını ifade etti. Yetkili “Venezüella meselesinde Türk ve diğer hükümetlerle yaptığımız konuşmada Maduro rejiminin meşruiyetini kabul etmediğimizi belirttik. Ayrıca bu konuda bize katılmalarını istedik, ama bu güne kadar Türkiye’den olumlu bir cevap gelmedi” diye konuştu.

Resmi verilere göre Türkiye Venezüella’dan 2018’de arıtma ve işleme amacıyla 900 milyon dolar değerinde altın ithal etti. ABD’li yetkililer, Venezüella kaynaklı söz konusu altın ithalatının bir kısmının İran’a yönelik yaptırımları ihlal ederek İran’a yönlendirilmiş olabileceği iddialarını ortaya atmıştı.ABD’li üst düzey bir yetkili, ABD’nin NATO müttefiki Türkiye ile Venezuela arasındaki ticareti izlediğini ve yaptırımların ihlal edildiğine karar vermesi durumunda harekete geçeceğini belirtti. Washington, üç ay önce Venezuela’dan altın satışlarını durdurma amaçlı yeni yaptırımlar getirdi. Venezuela 2018’de Türkiye’ye 20 tondan fazla altın ihraç etti.

ABD’de Terörizmin Finansmanıyla Mücadeleden Sorumlu Hazine Bakan Yardımcısı Marshall Billingslea, bugün Ankara’da Türk hükümeti ile görüşmelerde bulunacak. ABD’li yetkilinin verdiği bilgiye göre, ziyarette başlangıçta Türkiye’ye doğalgaz ihraç eden İran’a uygulanan ABD yaptırımlarının görüşülmesi planlanıyordu ancak Venezuela ile ilgili konuların da görüşmeye dahil edilmesi muhtemel.

Yetkili, “Türk-Venezuela ticari faaliyetlerinin durumunu izliyoruz ve yaptırımlarımızın ihlal edildiğini belirlersek, açıkça harekete geçeceğiz” dedi. Resmi verilere göre 2017’de Türkiye’ye altın ihracatı bulunmayan Venezuela, geçen yıl ise Türkiye’ye 900 milyon dolar değerinde 23.63 ton altın ihraç etti.

Söz konusu ihracın neredeyse tamamı, Washington Kasım ayında yeni yaptırımlar uygulamaya başlamadan önce yılın ilk dokuz ayında yapıldı. Washington’un Venezuela’nın geçici devlet başkanı olarak muhalefet lideri Juan Guaido’ya destek vermesinin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’yu arayarak desteğini ifade etmişti.

Yetkili, Türkiye’nin Maduro’yu desteklemeye devam etmesi konusunda Washington’un hayal kırıklığına uğradığını söyledi. Yetkili, “Dünyadaki çok sayıda hükümetle konuştuğumuz gibi, Türklerle de görüştük, görüşlerimizi paylaşıyor ve Maduro rejiminin meşru olmadığını kabul etmeleri için bize katılmalarını istiyoruz” dedi. Yetkili ayrıca “Şimdiye kadar bu görüşmeye olumlu cevap vermediler” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir