ABD Suriye’den çekilmeye başladı

Türkiye’nin kararlı duruşunun ardından Amerika Birleşik Devleti askerleri Suriye’den resmen çekiliyor.

ABD öncülüğündeki IŞİD terör örgütü karşıtı uluslararası koalisyon güçleri, Suriye’den çekilmenin başladığını resmen açıkladı. Bilindiği üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile yaptığı telefon görüşmesinde “DEAŞ’ı biz temizleriz” garantisi vermişti.Uluslararası ajanslar, bu bilgiyi abonelerine ‘son dakika’ gelişmesi olarak duyurdu.

Amerika Birleşik Devleti (ABD) Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) bir yetkili, “Bazı ekipmanları Suriye’den çekmeye başladığımızı teyit ediyorum” ifadelerini kullandı.Amerikan CNN televizyonu ise ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığının(CENTCOM), çekilme operasyonunda kullanılacak gemi ve uçakları belirlediğini ileri sürmüştü. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de (SOHR), ABD kuvvetlerinin Suriye’nin Haseke kentindeki bir askeri üsten, ilk geri çekilmeyi gerçekleştirdiğini duyurdu. Gözlemevi, 10 askeri aracın ve 150 askerin üssü terk ettiğini bildirdi.

Çekilme süreci ABD Başkanı Donald Trump’ın 19 Aralık 2018’de aldığı karar sonrasında başlamıştı. Trump’ın bu kararı Jim Mattis’in Savunma Bakanlığı görevinden istifa etmesine yol açmıştı. Mattis, 1 Ocak’ta görevinden ayrılmadan birkaç gün önce ABD ordusuna çekilme sürecinin başlatılması talimatını vermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir