ABD Türkiye’de ziyaret edilmemesi gereken illeri tek tek açıkladı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısında güncelleme yaptı. Yapılan açıklamaya göre, Türkiye’ye seyahat yapacak vatandaşlardan, bunu yeniden gözden geçirmeleri istendi.Türkiye’nin statüsü, “Seyahat etmeyi yeniden değerlendirin” manasına gelen üçüncü seviyede, Irak ve Suriye’nin sınırına yakın yerler ise, “Seyahat etmeyin” anlamına gelen dördüncü seviyede tutuldu.Bakanlık, vatandaşlarına ‘terör ve keyfi tutuklamalar’ sebebiyle seyahat planlarını gözden geçirmeleri uyarısını yaparken, bazı bölgelerde risklerin arttığının altını çizdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye yönelik seyahat uyarılarını son olarak 28 Haziran’da güncellemişti.ABD Dışişleri Bakanlığı, yabancı ülkelere seyahat etmeyi düşünen vatandaşları için yayınladığı uyarılarına yeni bir sistem getirmişti. Buna göre ABD, devletleri seyahat riski durumuna göre dört kategoride değerlendiriyor.Yeni sisteme göre en riskli ülkeler dördüncü kategoride, en güvenilir ülkeler ise birinci kategoride yer alıyor.Türkiye, yeni uygulamanın başladığı 10 Ocak gününden beri üçüncü kategoride.İşte ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yayınlanan açıklama:“Terör örgütleri Türkiye’de olası saldırılar için komplo kurmaya devam ediyor.

Teröristler herhangi bir uyarı olmaksızın saldırabilir, turistik mekanları, ulaşım merkezlerini, marketler ile alışveriş merkezlerini, yerel hükümet binalarını, otelleri, gece kulüplerini, restoranları, ibadet merkezlerini, parkları, büyük spor ve kültür etkinliklerini, eğitim kurumlarını, havalimanlarını ya da diğer kamu alanlarını hedef alabilir. Teröristler daha önce Batılı turistleri ve ülkede yaşayan yabancı profesyonelleri adam kaçırma ve suikast başlıklarında hedef aldı.Güvenlik güçleri, aralarında ABD vatandaşlarının da bulunduğu on binlerce kişiyi, kısıtlı ya da gizli kanıtlarla ve siyasi bir amaç güttüğü görülen iddialarla terör örgütlerine destek iddiasıyla gözaltına aldı.

ABD vatandaşları, Türkiye’den ayrılmalarını engelleyen seyahat yasaklarıyla da karşı karşıya kaldı. Gösterilere katılmak, Türkiye hükümeti tarafından bariz bir biçimde onaylanmıyor. Aynı şekilde hükümetin eleştirilmesi, sosyal medyayı da kapsayan şekilde tutuklanmayla sonuçlanabilir.ABD hükümeti Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Kilis, Mardin, Şanlıurfa, Siirt, Şırnak, Tunceli ve Van’da acil hizmetleri sağlamak konusunda kısıtlı olacağa sahip. Bu sebepten ABD hükümeti, çalışanlarının bu belirli bölgelere önceden izin almaksızın seyahat etmesini yasaklamaktadır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir