Adım atma konusunda gelişme yaşandı

Edindiğimiz bilgilere göre S-leymancılar cem-ati, Ir-k K-rdistan B-lgesi’ne adamlar gönderdi. Bölgedeki aktifliğini yükseltmek arzusunda olan cem-at, IK-B P-rlamentosu’ndan 4 milletvekilini de İstanbul’a getirerek adım attı.

Alınan bilgilere göre M-lla İhs-n Rek-ni’nin başkanlığını sürdürdüğü milletvekillerinden oluşmakta olan heyette W-ysi Sa-id, Şe-yh Za-hir G-ylani ve F-ysal Abb-as yer alıyordu.

S-leymancılar cem-atinin Ir-ak temsilcisi Mehmet Çalışlar’ın da bulunduğu heyetin ziyaretinin 5 gün boyunca sürmesi beklenmekte.

Ziyaret boyunca IK-B’den gelen milletvekilleri ce-maatin İstanbul’daki eğitim kurumlarını gezerek ziyaretlerde bulundular.

S-leymancılar cema-tinin İstanbul’da 700, Türkiye genelinde 3 bin ve dünyanın değişik ülkelerinde ise 200 yakın eğitim kurumunun olduğu söyleniyor.

Cema-tin Ir-ak temsilcisi olan Mehmet Çalışlar, 10 yılı aşkın süredir Ir-ak ve Ir-ak K-rdistan Bölgesi’nde görev yapıyor.

S-leymancılar cem-atinin Ker-kük’te iki ve Er-bil’de de iki olmak üzere toplam dört tane eğitim kurumu var.

Söz konusu kurumlar 2014 yılında alınan resmi izinle açıldı. Kurumlarından mezun olan öğrencilere diploma da veriliyor.

Cema-at, Ker-kük ve Er-bil dışında Du-hok, Za-ho, S-leymaniye ve Ir-ak’ın diğer şehirlerinde de eğitim kurumları açmak için diplomasi yürütüyor. Mehmet Çalışlar, heyetin ziyareti ile ilgili bilgiler aktardı.

Türkiye’deki eğitim kurumlarında dünyanın birçok ülkesinden gelen binlerce lise, üniversite, yüksek lisans, doktora ve hafızlık öğrencisi olduğunu aktaran Çalışlar, İstanbul’da 700’ün üzerinde yurt ve m-dreselerinin olduğunu bildirdi.

Çalışlar sözlerine devam etti, “Bizler s-yasetten uzak bir kurumuz. Çünkü siy-set dinin or-jinalliğini bozuyor. S-yasiler kurumumuzu kendilerine malzeme yapamıyor. O yüzden de bizi sevmezler” diyerek sözlerini noktaladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir