Ahmet Türk’de adaylığını açıkladı

Ahmet Türk, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Halkların Demokrat Partisi’nden aday adaylık başvurusu yaptı ve olay ifadeler kullandı.İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atanarak 16 Kasım 2016 tarihinde Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Ahmet Türk, yeniden adaylık başvurusu yaptı.Adaylık başvurusu yapan HDP’li Ahmet Türk kısa bir açıklama yaptı. ‘Bu bizim için bir rövanştır’ diyen Türk, halkın iradesinin gasp edildiğini ifade etti.

Bu gaspa karşı mücadele edeceklerini ve Ak Parti hükümetinin yürüttüğü politikaların yanlış olduğunu anlatmaya devam edeceklerini söyledi.31 Mart yerel seçimlerin halk için bir sınav olduğunu ifade eden Mardin Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Ahmet Türk, “Bizim için bir rövanştır. Kayyım atayanlara, halkın iradesini hiçleştirenlere karşı bir mücadeledir” açıklamasında bulundu.

Ahmet Türk 2 Temmuz 1942’de Mardin’de dünyaya geldi. Lise mezunu olan Türk 1973 senesinde Demokratik Parti’den Mardin milletvekilli seçildi. Güneydoğu’nun aşiretlerinden Kanco ailesindendir. 1954 senesinde babası Hacı Sinan hayatını kaybetti. Ahmet Türk’ün aktif politik hayatı, milletvekili ağabeyi Abdürrahim Türk’ün öldürülmesiyle başladı. 1974 senesinde Cumhuriyet Halk Partisi’ne geçerek vazifesini burada sürdürdü. Sonrasında Sosyaldemokrat Halkçı Parti içerisinde yer aldı. 1989 senesinde yaşanan Paris’teki Kürt Konferansı’na katıldığı gerekçesiyle partiden ihraç edildi. 1990’da HEP’in kurulmasında öncü oldu. Ayrıca HADEP ve DEHAP yönetiminde çalışmalarda bulundu.

22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan Türkiye genel seçimlerinde Mardin Bağımsız Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi. Aynı zamanda Demokratik Toplum Partisi’nin genel başkanlık vazifesini yürüttü. DTP, Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılınca, milletvekilliği düşürüldü. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilmiştir. Ocak 2016 tarihinde Ahmet Türk hakkında ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’, ‘silahlı terör örgütü propagandası yapmak’ ve Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına ‘muhalefet’ gerekçesiyle yedi seneden on sekiz seneye kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Ahmet Türk, 17 Kasım 2016’da İçişleri Bakanlığı tarafından vazifesinden alınmıştır. 21 Kasım 2016 tarihinde gözaltına alınmıştır. 24 Kasım 2016 tarihinde savcılık sorgusundan sonra Sulh Ceza Hakimliği’ne çıkarılan Ahmet Türk, burada tutuklanarak cezaevine gönderildi. 3 Şubat 2017’de sağlık sorunları sebebiyle adli kontrol şartıyla tahliye edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir