AK Parti 2 ilde adaylarını geri çekti

AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı gelecek yerel seçimlerinde aday olacak isimlerin listelerini Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) vermeye başladı. AK Parti, belediyesi HDP’de olan ve MHP’nin kazanabileceği Iğdır ile yine MHP adayının güçlü olduğu Kırklareli’nde çıkardığı adayları geri çekti.AK Parti ve MHP’nin yerel seçimlere dönük uzlaşarak protokole bağladığı Cumhur ittifakı, CHP ve İYİ Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı’nın ve HDP’nin kazanabileceği illerde de ittifakı genişletti.

Cumhur İttifakı çerçevesinde MHP 51 ilden daha önce aday göstermeyeceğini açıkladığı Rize dahil 15’inde adayını geri çekmişti. Bu iller Ağrı, Ardahan, Artvin, Bitlis, Burdur, Çanakkale, Edirne, Giresun, Hakkari, Muş, Rize, Siirt, Sinop, Şırnak, ve Yalova olarak sıralandı. AK Parti ise daha önce açıklanan Osmaniye dışında iki ilde daha adaylarını geri çekti.

AK Parti, belediyesi HDP’de olan ve MHP’nin kazanabileceği Iğdır ile yine MHP adayının güçlü olduğu Kırklareli’nde çıkardığı adayları geri çekti. Genişleme kapsamında MHP bu illerdeki 18 ilçe belediyeyi de AK Parti’ye bıraktı. Böylece ittifakın genişleme işlemleri de tamamlanmış oldu. Çok konuşulan Kars’ta ise partiler kendi adaylarıyla yarışacak…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir