AK Parti İki Büyükşehir’de MHP’yi Destekleyecek

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan dün Ankara’da gerçekleşen İl Başkanları Toplantısı’nda 14 ilin daha belediye başkan adayını açıkladı.Ak Parti dün açıklanan isimlerle birlikte toplamda 74 ilin adayını kamuoyuna tanıtmış oldu. Gözler ise Ak Parti’nin MHP’ye jest yapacağı illere çevrildi. Bilindiği üzere Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Bahçeli, 3 büyükşehirde (İstanbul, Ankara ve İzmir) aday çıkarmayacağını açıklamış, Erdoğan’da ‘bizimde jestimiz olacaktır’ açıklamasında bulunmuştu.

Ak Parti ile MHP temsilcilerinin arasında gerçekleşen görüşmenin ardından MHP dün Erzurum ve Denizli adayını da geri çekti. Böylece 5 ilde aday çıkarmayacağı kesinleşti.Bu jestlere karşılık Ak Parti’nin MHP’ye Aydın ve Muğla’da jest yaptığı, aday çıkarmayacağı, bu iki ilde iktidar partisinin Milliyetçi Hareket Partisi’nin adaylarını destekleyeceği öğrenildi.Öte yandan Mersin, Manisa ve Osmaniye için de görüşmelerin devam ettiği kısa zaman içerisinde sıcak gelişmelerin yaşanabileceği vurgulandı.

MHP jest hazırlıkları ise şöyle gelişiyor. Bahçeli de partisinin TBMM Grup Toplantısının ardından AK Parti ile yapılacak ittifak görüşmeleri hakkında 30 büyükşehir üzerinde yoğunlaştıklarını belirterek “Partizanca değil akıllıca bir yol izlenmektedir” ifadelerini kullandı. karşılıklı jestleşmeler de netleşmeye başladı Yerel seçimler için ittifak çalışmalarını sürdüren AK Parti ve MHP arasında karşılıklı jestleşmeler de netleşiyor.MHP, yerel seçimlerde ittifak çerçevesinde üç Büyükşehirde aday çıkarmayacağını ilan etmişti Bu jestin ardından MHP iki İlde daha jest yaptı ve daha önce adaylığını açıkladığı Denizli ve Erzurum adaylarını listeden çıkardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir