AK Parti İstanbul’da aday çıkartmayacağı ilçeler belirlendi

Yerel seçimler yaklaşırken Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Devlet Bahçeli, ittifak görüşmeleri kapsamında yeniden bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yerel seçimlerde yapacakları için ittifak için dün yeniden bir araya geldi.AK Parti’nin “Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı MHP’ye bıraktığı, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı için de ‘kararsız’ kaldığı” konuşulurken, ayrıca MHP’nin aday çıkarmayacağını açıkladığı Ankara, İstanbul ve İzmir dışındaki 27 büyükşehirin de masaya yatırıldı.

MHP, ittifak kapsamında, Ankara, İstanbul ve İzmir büyükşehir belediye başkanlıklarında aday çıkarmayacağını açıklasa da ilçe üç büyükşehirdeki bazı ilçe belediyelerinde “AKP’nin desteğini beklediği” ifade ediliyor. Bu kapsamda da AKP’nin İstanbul’da, Silivri ile Küçükçekmece’de, Ankara’da ise mevcut MHP’li belediyeler Polatlı ile Etimesgut’ta “MHP’nin adayını destekleyebileceği, aday çıkarmayabileceği” de belirtiliyor. İttifak görüşmelerinin detayları pek yakında kamuoyu ile paylaşılacağı belirtilirken İllerle ilgili de bazı detaylar kulislerde paylaşılmaya başlandı.

Iğdır ve Kars yenidenErdoğan, MHP’nin 2014 yerel seçimlerinde ikinci parti konumunda olduğu Iğdır ile MHP’den istifa eden Murtaza Karaçanta’nın yönettiği Kars’ta da partisinin adayını açıklamıştı. Ancak Iğdır ile Kars’ın ittifak kapsamında “yeniden ele alınabileceği” değerlendiriliyor. AKP’nin Iğdır Belediyesi başkan adayı Adil Aşırım’ın “Azeri” kökenli olduğu için “Iğdır’da MHP’nin oylarını bölebileceği” ifade ediliyor. Bu durumda, Iğdır Belediyesi’nin “yeniden HDP’nin eline geçebileceği” değerlendirilirken, AK Parti’nin “Iğdır ve Kars’taki adaylarını da MHP lehine çekebileceği” konuşuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir