akpartiden istanbul için yeni hamle

AK Parti, Maltepe İlçe Seçim Kurulu tarafından hazırlanan İlçe Birleştirme Tutanağı’nın hukuksuz olduğu, buna dayanarak hazırlanan Seçim Birleştirme Tutanağı’nın da geçersiz olacağı iddiasıyla İl Seçim Kurulu’na başvurma kararı aldı.31 Mart yerel seçimlerinde itirazlar sürecinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na ilişkin oyların sayımı en son Maltepe İlçe Seçim Kurulu tarafından tamamlanmış ve İl Seçim Kurulan gönderilmişti.

Ancak, AK Parti, Maltepe’de tutanağın usulsüz hazırlandığını, sayılması gereken oyların sayılmadığını iddia etmişti. Fakat İlçe Seçim Kurulu, birleştirme tutanağını hazırlayarak İl Seçim Kurulu’na göndermişti. İl Seçim Kurulu da İl Birleştirme Tutanağını hazırlamıştı. İl Seçim Kurulu da oyları birleştirerek oy çokluğu nedeniyle CHP adayı İmamoğlu’na mazbatasını verdi.

AK PARTİ, MAZBATANIN VERİLMEMESİNİ TALEP ETMİŞTİ

AK Parti ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleriyle ilgili olağan ve olağanüstü itiraz süreçlerini başlatmış, bu çerçevede CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’na mazbatanın verilmemesini talep etmişti. Yine AK Parti’nin YSK Temsilcisi Recep Özel de Yüksek Seçim Kurulu’na başvurarak olağan ve olağanüstü itiraz süreçlerinin devam ettiği süreçte mazbatanın İmamoğlu’na verilmemesini istemişti.YSK

MAZBATANIN VERİLMEMESİ HAKKINDA KARAR VERDİ

AK Parti’nin bu başvuruları üzerine YSK, olağan itiraz süreci devam ettiği sürece mazbatanın CHP adayı İmamoğlu’na verilmemesi yönünde karar verdi. Hatta, söz konusu kararı İstanbul İl Seçim Kurulu Başkanlığı ve AK Parti Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisi Recep Özel’e tebliğ etti.“MAZBATANIN İPTALİ İÇİN BAŞVURACAĞIZ”AK Parti İstanbul Milletvekili Abdullah Güler, İstanbul İl Seçim Kurulu’nun henüz olağan süreç tamamlanmadan mazbatayı Ekrem İmamoğlu’na verdiğini söyledi.

Güler, Maltepe’deki seçim sonuçlarına ilişkin İlçe Birleştirme Tutanağının usulsüz hazırlandığını, İlçe Seçim Kurulu’nun sonradan hazırlanan oy sayım peronlarına ilişkin karışıklığı gidermeden, yani sandıklar sayılması gerekirken sayılmadan İlçe Birleştirme Tutanağı oluşturulduğu bunu da İl Seçim Kurulu’na gönderdiğini söyledi.Usulsüz Maltepe İlçe Birleştirme Tutanağı ile İl Birleştirme Tutanağı birleştirilip sonuca göre mazbata verildiğini ve hakimlerin alelacele mazbata verdiklerini belirten Güler, İl Seçim Kurulu’na İl Birleştirme Tutanağının hukuksuz hazırlandığına yönelik dilekçe vereceklerini söyledi. Güler bu nedenle mazbata teslim işleminin iptaline ilişkin İl Seçim Kurulu’na başvuracaklarını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir