akpartinin tavrı

MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, seçimlerin tekrarlanması durumunda seçmenin tercihinin ne olacağına dair sonuçları açıkladı. Aydınlık yazarı İsmet Özçelik, ‘AKP İstanbul’da yeni seçim istiyor mu?’ başlıklı bir yazı kaleme aldı.İşte o yazı;AKP İstanbul seçimlerinin yenilenmesi için YSK’ya başvuru yaptı.YSK başvuruyu görüşüyor.Önü açık.Ne zaman biteceği de belli değil.

Belki bugün, belki bir hafta sonra…İSTİYOR MU?AKP seçimden hemen sonra harekete geçmiş.Seçmen kütüklerini köylere kaydıranlar tartışılmış.Geri gelip gelmeyecekleri araştırılmış.Olmayacağı anlaşılmış.Daha önce AKP’ye oy verip 31 Mart’ta sandığa gitmeyen seçmenler.Yaklaşık yüzde 4.Bunlar da hesaplanmış.Sonra da anketler yaptırılmış.Sonuç iç açıcı değil.İmamoğlu açık ara kazanıyor.

TEPKİ BÜYÜR

“Ne yapılacaksa mazbata verilmeden yapılmalı” denmiş.Ama olmamış.İtirazlardan sonuç alınamamış.Genel görüş şu:“Mazbata verildi, geri alınırsa tepki büyür.Seçim yenilenirse fark açılır.İkinci ve ağır bir yenilgi bizi bitirir.AKP çaresiz durumda.İstanbul’u kaybetmenin şaşkınlığı sürüyor.Partide seçim yenilenmesine itirazlar yükseliyor.YSK’ya başvuru olsa kafalar karışık.Seçimin yenilenmesini isteyen de var istemeyen de.Hemen belirtelim:İstemeyenler çoğunlukta.

SON ARAŞTIRMA

AKP’ye yakın MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, seçimlerin tekrarlanması durumunda seçmenin tercihinin ne olacağına dair sonuçları açıkladı. Seçmene, “31 Mart’ta yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi yenilenirse tercihiniz değişir mi?” diye sorulmuş.Yüzde 84 “değişmez”, yüzde 16 “değişir” yanıtı vermiş.“Değişir” diyenlerin yüzde 78’i 31 Mart’ta “Cumhur İttifakı”na oy verenler.Yani sonuç aynı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir