Aliyev’den Ermenistan Cumhurbaşkanına tokat gibi cevap

Aliyev’den Ermenistan Cumhurbaşkanı’na Tokat Gibi CevapErmenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, AB-Doğu zirvesinde Türkiye’yi suçlayınca, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev sert tepki gösterdi: “Türk heyeti yok diye konuşmak kolay ama ben buradayım. 24 Nisan’da AB-Doğu Ortaklığı’nın yıldönümü nedeniyle Çek Cumhuriyetinin Başkenti Prag`da düzenlenen zirvede, Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, konuşmasını 1915 olaylarına ayırarak, “Türkiye’nin tarihi sahteleştirerek inkar politikası güttüğünü” öne sürdü. Sarkisyan’ın, Türkiye’nin olmadığı bir toplantıda, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “24 Nisan bildirisi”ne değinmeden Türkiye’yi suçlamasına, zirveye katılan Azerbaycan cumhurbaşkanı İlham Aliyev cevap verdi.

Aliyev, zirveye katılanlara hitaben, şunları söyledi: Türkiye Yoksa Ben Varım “Ermenistan Cumhurbaşkanı fırsatçılık yaparak, Türkiye heyetinin bulunmadığı bir ortamda Türkiye’ye saldırıyor.Fakat ben buradayım ve Türkiye-Ermenistan sınırının neden kapalı olduğunu açıklayabilirim. Türkiye-Ermenistan sınırı Azerbaycan’ın Kelbecer şehrinin Nisan 1993’te işgalinden sonra kapatılmıştır. Bundan önce Dağlık Karabağ’ın nüfusunun yüzde 30’unu oluşturan tüm Azerbaycanlılar yurtlarından kovulmuştur. Şu anda Azerbaycan topraklarının yüzde 20’si Ermeni işgali altındadır.

Erdoğan’ın Önerisine Sustunuz “Başbakan Erdoğan, birkaç yıl önce tarihçilerin iki halk arasındaki ilişkilerin tarihi sürecini aydınlatmaları için arşivlerin açılmasını Ermenistan’a önermiş, fakat Ermenistan karşılık vermemiştir. Dün ise Başbakan Erdoğan Ermeni asıllı insanlara taziyede bulunmuş, fakat AB ve ABD bu açıklamayı yüksek taktirle karşılarken Ermenistan tarafında yine karşılık bulmamıştır. Böylece bölgede barışı kimin istemediği açıkça görülmüştür. Biz barış istiyoruz, topraklarımızın geri verilmesini istiyoruz. Ermenistan bu konuda siyasi irade göstermelidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir