Almanya’dan Gurbetçi Türkleri geren kanun

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya’daki yeni yasa insan haklarını ve demokrasiyi hiçe saydı Gurbetçi Türkleri Dikkatli olmalı; polis yargı kararı olmadan şüpheli gördüğü kişileri 28 güne kadar gözaltında tutma hakkına sahip olabilecek. Almanya’nın en kalabalık eyaleti olan Kuzey Ren Vestfalya’da (KRV) onaylanan polis yasasına göre, polis yargı kararı olmadan şüpheli gördüğü kişileri 28 güne kadar gözaltında tutabilecek.

KRV Eyalet Meclisinde kabul edilen yasaya göre, polis ayrıca şüphelilerin telefonlarındaki dijital mesajlaşma programlarını casus yazılımlarla takip edebilecek. Yeni yılda yürürlüğe girecek yasa kapsamında polisin gerekli gördüğü bölgelere güvenlik kameraları konulacak, cinsel suç ya da aile içi şiddet gibi olaylarda şüpheli gördüğü kişileri takip etmek amacıyla yargı kararı olmadan elektronik kelepçe takılabilecek.

S P D nin desteği ile yasalaştı KRV eyaleti hükümet ortakları Hristiyan Demokrat Birliği C D U ile Hür Demokrat Partinin; F D P meclise sunduğu yasa teklifi, ana muhalefet partisi Sosyal Demokrat Partinin (S P D) desteği ile yasalaştı. Yasa, polise “olağanüstü” yeni yetkiler verdiği gerek çesiyle bazı çevreler tarafından şiddetle eleştirilmiş, özellik le büyük şehirlerde yasa karşıtı gösteriler düzen lenmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir