Altınlara karşılık Türkiye ne vermiş

Türkiye ile Venezuela arasında 2018 de 8 katına çıkan son zamanlarda da çok daha fazla yükselen ticaret birilerinin gözüne battı Uluslar arası haber ajansı olan İngiliz Reuters Venezuela dan Türkiye ye gelen altınların karşılığında venezuela ya ne verildiğini araştırdı bakın ne açıklama yaptı.Reuters haber ajansı, uluslararası yaptırımlarla ekonomisi derin bir krize giren Venezüella’nın altın ticaretini inceledi. Ajansa göre, altının önemli bölümü işlenmemiş olarak Türkiye’ye gönderiliyor ve karşılığında temel gıda maddeleri alınıyor.

Bu gıda maddelerinin başında ise Venezüella’nın çok ihtiyaç duyduğu makarna ve süt tozu geliyor.İki ülke heyetlerinin takdimi sonrasında Erdoğan ve Maduro, merdivenlerde Türkiye ve Venezüella bayrakları önünde el sıkışarak poz verdi.Onlarca kişiyle görüşerek hazırlanan Reuters dosyasında, Venezüella’da ekonomideki çöküşle 300 bin civarında kişinin ülkenin derme çatma altın madenlerinde çalışmaya başladığı, çıkarılan işlenmemiş altınların ülke dışına gönderilmesi yoluyla uluslararası yaptırımların aşıldığı belirtiliyor.Resmi kayıtlara göre Venezüella bu yolla 2018 yılı içinde Türkiye’ye 900 milyon dolar değerinde işlenmemiş altın gönderdi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Venezüella ile Türkiye arasındaki ticaret sadece 2018’de 8 kat artmış durumda.TÜRKİYE İLE İTTİFAK 2016 yılının Aralık ayında Venezüella, Caracas ile İstanbul arasında Türk Hava Yolları’nın aktarmasız sefer yapacağını açıkladı.RUSLAR AÇIKLAMA YAPTI Moskova merkezli Latin Amerika Enstütüsü’nden Dr. Lazar Heyfitz, Sputnik’e açıklamasında, şu değerlendirmede bulundu:

Venezüella ile Türkiye arasındaki altın ticaretini incelemeye aldığı haberini değerlendiren Heyfetz, Washington’un böylelikle Ankara ve Caracas arasındaki işbirliğine etki yapmaya çalıştığını belirtti.Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın, altının kimden alması ve kime satmasının Venezüella’nın bağımsız hakkı olduğu yönündeki açıklamasına katılıyorum. dedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir