Avrupa Birliği Ülkeleri çöküşe geçti

Bu güne kadar Avrupa Birliğini ayakta tutan sanayi üretiminde rekor düşüş gerçekleşti Yaşlanan Avrupan Toplumu üretim ve Ar Ge den uzaklaşmış durumda Sanayi üretimini Asya ülkelerine kaptıran Avrupalı Medeni devletler bunu rakamlarla da kabul etmeye başladıEuro bölgesi ülkelerinin sanayi üretimi, son bir yılda, yüzde 4,2 azaldı. Yaşanan durum, finansal krizin yaşandığı 2009 yılından bu yana kaydedilen en sert düşüş oldu.

Avrupa Birliği’nin (AB) sanayi üretimi hızlı düşüşünü sürdürüyor. Son bir yılda, birliğin sanayi üretimi yüzde 4.2 azaldı. Bu durum, 2009 yılından bu yana kaydedilen en sert düşüş oldu.Önceki yıla göre, 4,2 azaldı AB’nin istatistik kurumu Eurostat’ın bugün açıkladığı verilere göre 19 üyeli Euro Bölgesi’nin sanayi üretimi, Aralık 2018’de bir önceki aya göre yüzde 0,9; bir önceki yıla göre ise yüzde 4,2 azaldı.

28 ülkeli Avrupa Birliği’nde ise sanayi üretimi Aralık 2018’de aylık bazda yüzde 0.5 azalırken, yıllık bazda yüzde 2.7 azaldı. Rekor İrlanda’da AB üyesi ülkeler arasında sanayi üretimi 2018 yılında en fazla azalan ülke yüzde 19.8’lik düşüşle İrlanda. İrlanda’yı yüzde 6.7 ile İspanya, yüzde 6.6 ile Hırvatistan takip etti.Sanayi üretimi en fazla artan ülkeler ise yüzde 14.3 ile Danimarka, yüzde 5.8 ile Macaristan ve yüzde 5.7 ile Estonya.

İTALYA’DA EKONOMİ SALLANTIDA

İki AB kaynağına ve Reuters tarafından görülen belgeye göre, Avrupa Birliği hükümetlerinin delegeleri Perşembe günü, Avrupa Komisyonu’nun İtalya’ya karşı borcu konusunda disiplin adımı atmasını destekleyecek. Roma’nın gelecek yıl için mali hedeflerini AB hedefleri doğrultusunda ayarlayabileceğine dair sinyallere rağmen bu adımın bu hafta onaylanması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir