Avrupa Birliğinden tarihi karar tedavülden kalkıyor

Avrupa Birliği’ne bağlı 27 ülkeden 17’si ve 3 Avrupa ülkesinin kullandığı resmi para birimine Euro denir. Avrupa Merkez Bankalar Sistemi’nce (AMBS) Euro’nun yönetimi yapılır. Avrupa Merkez Bankasının merkezi Almanya’nın Frankfurt şehrindedir. Para politikalarının belirlenmesinde tek yetkili kurumdur. Euro para birimini kullanan ülkeler şunlardır; Ayrıca bu ülkelerin bütününe Euro Alanı ve Euro Bölgesi denilmektedir. Almaya, Avusturya, Andorra, Belçika, Estonya, Fransa, Finlandiya, Hollanda, İrlanda, İtalya, İspanya, Karadağ, Güney Kıbrıs Cumhuriyeti, Kosova, Lüksemburg, Malta, Monako, Portekiz, San Marino, Slovenya, Slovakya, Vatikan, Yunanistan’dır.

Avrupa ortak para birimi olan Euro, 1 Ocak 2002 tarihinde resmen tedavüle girerek, 12 ülkede kullanılmaya başlandı. Avrupa Birliğinin para birimi euronun 500’lük banknotu, Avrupa Merkez Bankası Konseyi tarafından alınan kararla tedavülden kaldırılıyor. Dünya piyasalarında 2002 yılında dolaşıma başlayan 500 euroluk banknot, 26 Ocak ayının 17 Avrupa ülkesi tarafından kaldırılırken, Almanya ile Avusturya ise 26 Nisan tarihine kadar 500 euroluk banknotlar kullanılacak.

Avrupa Merkez Bankası Konseyi (ECB) tarafından alınan kararla , Avrupa Birliği’nin para birimi euronun 500’lük banknotu tedavülden kaldırılıyor. Derör örgütleri ve kalpazanlar tarafından sıkça kullanılan ve halk tarafından tercih edilmeyen 500 euroluk banknotların piyasadan kaldırılması altındaki en önemli etkenin, teröre ve örgütlerle daha etkin mücadele etmek olarak gösterildi. Euro’nun 5, 10, 20, 50, 100 ve 200’lük banknotları yenilenerek daha güvenli hale getirilmişti. Alınan bu kararla birlikte önümüzdeki günlerde bütün euro bölgesi ülkerinde ekonomideki bu değişiklik gerçekleştirilecek. Para piyasalarında ve Euro’nun paritesinde nasıl bir değişiklik olacağı henüz belli değil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir