Avrupa Birliğinden yaptırım kararı

Avrupa Birliği bizim münhasır ekonomik bölge ettiğimiz sularda yaptığımız sondaj çalışmalarını kendine yedirememiş durumda bize kafa tutmaya cesaretleri olmadığı için Ekonomik yaptırım kartını devreye sokmaya hazırlanıyorlar Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yürüttüğü sondaj faaliyetleri Avrupa Birliği’nin masasındaki en önemli gündem maddelerinden biri. Türkiye’nin faaliyetlerini ‘Güney Kıbrıs’ın egemenliğini ihlal’ olarak değerlendirdiler bakın ne yapacaklarmış

TÜRKİYE’YE YAPTIRIM KARTI

Avrupa Birliği, Türkiye’ye yönelik bir dizi yaptırım açıklamaya hazırlanıyor. Bugün bir araya gelecek olan AB Dışişleri Bakanları toplantısından konuyla ilgili bir karar çıkması beklenirken, Reuters’a konuşan bir AB yetkilisi durumu, “Bazı üye ülkeler Türkiye’den geçen enerji nakil hatlarına muhtaç, bu yüzden adımlarımızı dikkatli hesaplıyoruz.

Daha geniş ekonomik yaptırımlar beklemeyin. Savunma sistemlerinin Ankara’ya getirilmesinin ardından Washington’la ilişkilerin geleceğine ilişkin taraflardan gelecek açıklamalar dikkatle beklenirken, Türkiye’nin bugün bir gözü de Brüksel’de olacak. Zira Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilim ve Türkiye’nin bölgeye gönderdiği Yavuz ve Fatih isimli iki sondaj gemisi, Türkiye-AB ilişkileri açısından yeni bir kırılma yaratma potansiyeli de taşıyor.

Reuters’ın Perşembe günü Brüksel’de yapılan AB Büyükelçiler toplantısından çıkan taslak metne dayandırdığı habere göre, Türkiye ile üst düzey görüşmelerin dondurulması, Türkiye’ye aktarılan üyelik öncesi mali yardımın azaltılması, Avrupa Yatırım Bankası’nın Türkiye’ye verdiği kredileri yeniden gözden geçirmesi ve Kapsamlı Hava Taşımacılık Anlaşması için yürütülen müzakerelerin dondurulması gibi seçenekler Brüksel’in masasında bulunuyor.

TÜRKİYE NE YAPAR

Eğer Avrupa Birliği haddini aşarak yaptırımları ağırlaştırırsa Türkiye Mülteci kozunu masaya sürebilir Kapılar açılıp 3 milyon mülteci Avrupa’ya akın ederse Avrupa Birliği dağılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir