Avrupa güllük gülistanlık değilmiş

Türkiyede sanılanın aksine Avrupanın güllük gülistanlık olmadığı bir kez daha ortaya çıktı Bazı kendini bilmez Gurbetçi Türklerin Türkiye ye geldiğinde kendini kaybederek Yaşadığı Avrupa Ülkesinde çok lüks bir hayat yaşadığı izlenimi vermesinin aksine durum içte görünen gibi değilmiş Fransa’nın Montargis şehrini ziyaret eden yazar Kerim Candan’ın en dikkatin çeken konuların başında marketlerin 8’de kapanması geliyor. Bu konu ile ilgili, “Burada işyerleri, marketler akşam saat 8 civarında kapanıyor.

Sokaklar tenha olup evlerin ışıkları kapatılıyor ve erkenden istirahata geçiyorlar. Türkiye’de bizde olduğu gibi gece yarılarına kadar oturup lak lak yapmıyorlar. Sabah da erkenden kalkıp herkes işine gücüne gidiyor.” diye konuştu. “Fransa’da her şey de güllük gülistanlık değil” Fransa’daki Türklerin geçim sıkıntısı ile ilgili izlenimlerine de yer veren Candan, “Türkiye’de sanılanın aksine Fransa’da her şey de güllük gülistanlık değildir. Burada bir çok ailede karı koca çalışmakta ve sosyal yardımlar önemli bir destek olmaktadır.Euro geçişinden sonra satın alma gücünün azaldığı zaten söyleniyordu.

Bizdeki gelişmelere bakınca Avrupa ile aramızdaki makasın çok daraldığını söyleyebilirim. Asgari ücret, ekmek fiyatı ve benzeri kalemlerde bizde ve onlarda hesaplı olanlar vardır. Mazot ve otomobil burada bize göre ucuz iken gıda ürünlerinde ve asgari ücrette bizim ülkemiz daha iyi durumdadır. “Baguette 0,90 euro seviyelerinde” Ekmek fiyatları bizde 1 ve 1,10 civarında iken burada da baguette dedikleri ekmekler 0,90 euro seviyelerindedir.

Fazla alınca 3+1 ya da 8+2 gibi kampanyalarla daha hesaplı da satın alınabilmektedir.” dedi. Yazısında cuma namazını kıldığı Montargis Ulu Camiine de yer veren Kerim Candan, “Camiyi bulunca kendimizi Anadolu’nun herhangi bir şehrindeymiş gibi hissediyorsunuz. O zaman camilerin ibadet dışında önemli bir birlik beraberlik ortamı olduğunu anlıyorsunuz.”ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir