Avrupa ülkesinden Türkiyeye destek

Türkiye Suriye’ye girmek üzere Avrupa’nın birçok ülkesi Türkiye”ye yüz çevirmişken önemli bir Avrupa Ülkesi ise Türkiye’ye destek verdiğini açıkladı Türkiye Fırat’ın doğusuna yönelik askeri operasyonuna hazırlanırken, İspanya’nın NATO Delegasyonu’ndan Ankara’ya destek mesajı geldi İspanya NATO Delagasyonu’nun “Espana en la Otan” adlı resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada tam manasıyla desteklediler bakın neler söylediler

DESTEK VEREN TEK AVRUPA ÜLKESİ OLDU

NATO’nun resmi Twitter adresi de mesaja eklenerek, “Türkiye’ye destek, İttifak’ın sınırındaki krizde gerilimin düşürülmesine katkı sağlamayı amaçlıyor” ifadesi kullanıldı Mesajda, Türkiye ve İspanya bayrakları kullanılarak “We Are NATO”, yani Biz NATO’yuz” yazıldı.

TATBİKAT GÖRÜNTÜLERİNİ DE YAYINLADILAR İspanya’nın NATO Delegasyonu, Türkiye ile yapılan bir tatbikatın görüntülerine de mesajında yer verdi Fransa, Almanya ve İngiltere, Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna düzenleyeceği operasyona karşı olduklarını açıklamıştı.

İSPANYA HALA TÜRKİYENİN YANINDA Dost ve Müttefik ülke olan İspanya, Türkiye’nin hava s’avunması için Adana’ya konuşlandırılmış P’atriot f’üze savunma sisteminin süresini 2019 sonuna dek uzattı. İspanyol diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre, sistemin yıl sonuna kadar uzatılması onaylandı.

Süre uzatımı, NATO nun onayıyla yapılacak bildirimden sonra resmi olarak kamuoyuna açıklanacak. Suriye’den Türkiye’ye yönelik saldırı tehdidi kapsamında NATO nun Türkiye yi koruma çabalarını desteklemek üzere Hollanda’ya ait Patriot füze savunma sistemi 26 Ocak 2013’te Adana’da konuşlandırılmıştı. Hollanda’dan Ocak 2015’te bu görevi devralan İspanya, 4 yıldır bu misyonu kesintisiz sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir