Bankada hesabı olan vatandaşlarımızın bilgisine

Banka hesabı kullanan vatandaşlarımıza kritik bilgi ve uyarı geldi;

15 Haziran’a kadar herhangi bir işlem yapmayan hesaplar,

Zaman aşımına uğrayacak ve etkisiz hale gelecek.

2008 senesinden beri herhangi bir hareket yapılmayan hesaplara ait de listeler yayımlandı. TMSF’den yapılan açıklamada, Bankacılık Kanunu’nun 62’nci maddesi gereğincebankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zaman aşımına tabi olduğu hatırlatıldı.

Duyuruda önemli şu bilgiler verildi: “15 HAZİRAN’A KADAR BAŞVURMALARI GEREKMEKTEDİR” “Söz konusu maddenin uygulanmasına ilişkin yayımlanan yönetmeliğin 8’inci maddesi gereğince zam anaşımına uğrayan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların listesi Şubat ayı başından itibaren bankaların kendi internet sitelerinde ve konsolide edilmiş olarak da TMSF ile Kuruluş Birliklerinin internet sitelerinde (Türkiye Bankalar Birliği tbb-org-tr/tr , Türkiye Katılım Bankaları Birliği htkbb-org-tr ) Mayıs ayının sonuna kadar yayınlanmaktadır.

Ve bu durumda, 2008 yılından itibaren herhangi bir hareket görmeyen hesaplara ait listeler tmsf-org-tr ana sayfasında bulunan ‘zaman aşımı sorgusu’ bölümünden, Kuruluş Birlikleri ve bankaların internet sitelerinden Mayıs ayı sonuna kadar sorgulanabilir. Listede ismi bulunan hak sahiplerinin, hesaplarıyla ilgili işlem yapmak için Haziran ayının 15’ine kadar ilgili banka şubeleri veya Genel Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.Bu tarihe kadar işlem yapılmayan hesaplar zaman aşımına uğraması nedeniyle Fona gelir olarak kaydedilecektir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir