Başkent için seçimi rahat kazanacak aday olduğunu belirtti

Yerel seçimlere 4 aydan az bir süre kala Ankara için çok konuşulacak bir iddia ortaya atıldı.Siyasi partiler yerel seçim hazırlıklarına tüm hızıyla devam ediyor. Partiler belediye başkan adaylarını ise tek tek kamuoyuna tanıtıyor. Adalet ve Kalkınma Partisi Ankara’da Kayseri Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’yi aday gösterirken Milliyetçi Hareket Partisi aday çıkarmayacağını açıklayarak Ak Parti’ye büyük bir jest yapmıştı. Cumhuriyet Halk Partisi ile İYİ Parti’nin ise Ankara’da ortak bir aday çıkaracağı, konuşulmaya devam ediyor.

Sözcü Gazetesi yazarlarından Saygı Öztürk ise çok konuşulacak bir iddia ortaya attı. Saygı Öztürk bugünkü köşesinde, CHP’nin Ankara’da kesinlikle aday çıkaracağını ve bu adayı İYİ Parti’nin destek vereceğini ileri sürdü. Gazeteci Öztürk ortak adayın Mansur Yavaş olacağını belirtti. Saygı Öztürk, bir önceki yerel seçimde Melih Gökçek’in en büyük rakibi olarak seçime giren ve iyi bir oy alan Mansur Yavaş’ın ortak aday olarak seçime girmesi durumunda Mehmet Özhaseki’ye karşı açık ara kazanacağını ifade etti.

Manser Yavaş 1955 Beypazarı Ankara doğumlu. Siyaset sahnesine Beypazarı Belediye Başkanlığı ile etkili bir giriş yapan Mansur Yavaş’ın asıl mesleği avukatlık. İstanbul Hukuk Fakültesi mezunu olan Yavaş, vatani görevini askeri savcı olarak yaptı. Beypazarı’nda 13 yıl serbest avukatlık yapan Mansur Yavaş, siyasete 1989 yılında MHP’den giriş yaptı. 18 Nisan 1999 seçimlerinde %51 oy oranıyla 8,500 oy alarak Beypazarı Belediye Başkanı oldu. 18 Nisan 2004 seçimlerinde %55 oy oranı ve 11 bin oy alarak yeniden Belediye Başkanı seçildi.

Mansur Yavaş 29 Mart 2009 tarihinde yapılan olan yerel seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi’nden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday oldu. Ancak %27 oy alarak rakipleri İbrahim Melih Gökçek ve Murat Karayalçın’ın ardından üçüncü sırada seçimi tamamladı. MHP’den CHP’ye geçti 21 Aralık 2013 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi’ye üye olan Mansur Yavaş, 2014 yerel seçimleri’nde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarıştı ve aldığı yüzde 43 oyla Melih Gökçek’e ikinci kez kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir