benim dedem türktü ama

İngiltere’nin yeni Başbakanı Boris Johnson, 2005 yılında BBC Özbekçe’den Ibrat Jumaboyev’e verdiği telefon röportajında Türk kökeniyle ilgili soruyu yanıtlamış ve ‘babamın dedesi Türk’tü ama benim Türk yanım zayıf’ ifadelerini kullanmış. BBC Türkçe’nin yayınladığı habere göre, 55 yaşındaki Boris Johnson, öl*dürülen Osmanlı İmparatorluğu’nun son Dahiliye Nazırı (İçişleri Bakanı) Ali Kemal’in torunu Stanley Johnson’ın oğlu.

Damat Ferit Paşa hükümetlerinde Maarif (Eğitim) ve Dahiliye Nazırlığı (İçişleri Bakanlığ) yapan Ali Kemal’ın babası Hacı Ahmet Rıza Efendi, 1813’te Çankırı’nın Kalfat köyünde doğmuştu.

“DEDEM TÜRK’TÜ AMA BENİM TÜRK YANIM ZAYIF” Johnson 2005’teki BBC Özbekçe’den Ibrat Jumaboyev’e verdiği röportajda, Türkiye’nin üyeliğine sempatiyle baktığını dile getiriyor, dedesinin Türk olmasına karşın, kendisinin ise Türk yanının zayıf olduğunu belirtiyor. Ancak Johnson yine de “Türkiye’yi seviyorum” diyor.

“TÜRK GÖÇÜ TEHLİKELİ” DEMİŞ, DAHA SONRA BU SÖZÜNÜ İNKAR ETMİŞTİ

Johnson, 2016’da Brexit kampanyası sırasında oy toplamak için birçok açıklamasında, ‘Türk göçünün İngiltere için tehdit teşkil ettiğini’ ifade etmişti. Daha sonra sorulduğunda, bu tür açıklamalar yaptığını inkar etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir