Binali Yıldırım’ın yerine geçecek isim belli oldu

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olacağına kesin gözüyle bakılan Meclis Başkanı Binali Yıldırım’ın adaylığını önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacak. Binali Yıldırım’ın AK Parti İBB adayı olmasıyla birlikte Meclis Başkanlığı koltuğuna kimin oturacağı merek konusu. Peki Binali Yıldırım’ın yerine Meclis Başkanı kim olacak? İşte detaylar…Binali Yıldırım istifasını sunmasıyla birlikte Meclis Başkanlığı görevini kısa süreliğiyle en yaşlı Meclis Başkanvekili olan MHP’li Celal Adan’a sunacak. Adan, aynı sıfatla bir süre Meclis Başkanlığı’na vekalet edecek.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçmesiyle birlikte başbakanlık da kaldırılmış oldu. Türkiye Cumhuriyeti’nin son başbakanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, 3. turda 335 oyla TBMM’nin 28. Başkanı seçilmişti. TBMM Başkanı seçiminde Binali Yıldırım’ın yanı sıra CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu ve Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam yarışmıştı.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre Binali Yıldırım’ın belediye başkanı seçilmesi durumunda, TBMM Başkanlığı görevi için kulislerde dört isim konuşuluyor: Anayasa Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ, TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop, Grup Başkanı Naci Bostancı ve Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı. “NET İFADELER KULLANMAYI DOĞRU BULMAM” Daha önce “Belediye başkanlığını istemiyorum” dediği ileri sürülen Binali Yıldırım, konuya ilişkin Hürriyet yazarı Fatih Çekirge’ye yaptığı açıklamada “Partimde istişare süreçleri tamamlanmadan böyle net ifadeler kullanmayı doğru bulmam. Biz makamları mutlu olmak için değil, millete hizmet etmek için bir vasıta olarak görürüz” ifadesini kullanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir