Binlerce askerle girmeye başladılar bölgeye

Türkiye’nin çevresinde tehlikeli girişim. Binlerce asker ve araçlarla giriş yaptılar. Türkiye çok yakından takip ediyor ilerleyen günlerde nasıl adım atılacak merak konusu Türkiye her an teyakkuz halinde izlenim de Hulusi Akar akdeniz de 2 saatte ne varsa yok ederiz diye açıklama da yaptı detaylar ise..

A-BD’nin askeri ekipman yüklü gemisi Yu-nanistan’daki Dedeağaç Limanı’ndan ülkeye giriş yaptı. A-BD’nin bu hamlesi, bir süredir dillendirilen “A-BD, Türkiye’nin sınır komşuları Yu-nanistan ve Bulgaristan’a askeri yığınak yapıyor”

Yorumlarının akıllara gelmesine neden oldu. Amerika’nın askeri ekipman yüklü gemisi Yu-nanistan’daki Dedeağaç Limanına yanaştı. A-BD’nin Yu-nanistan Büyükelçisi gemi ve askeri malzemelerin Balkan ülkelerindeki tatbikatlara katılmak amacıyla limana yanaştığını açıkladı.

Amerika’nın Stryker Tugayı, Yu-nanistan’daki Dedeağaç Limanı’na giriş yaptı. A-BD Ordusu, Green Ridge isimli kargo gemisinin dün limana ulaşması ile Stryker Tugayı’nın 800 aracını ve diğer materyallerini limana taşıdı.

Büyükelçileri duyurdu: A-BD Yu-nanistan Büyükelçisi Geoffrey Pyatt geminin, Balkan ülkelerindeki Sabre Guardian ve Decisive Strike tatbikatlarına katılmak üzere giriş yaptığını belirtti.

Fakat bu durum dış analistler tarafından, Batı Trakya’da yer alan Dedeağaç limanının yükselişte olan stratejik değeri göz önüne alındığında “farklı bir amaç doğrultusunda hareket edildiği” şeklinde yorumlandı. A-BD Ordusunun bu kadar sayıda silah ve ekipmanı Türkiye’nin sınır komşuları olan Yu-nanistan ve Bulgaristan’a taşıması, Akdeniz’de yaşanan gerginlik konusunda Türkiye’ye karşı alınan bir önlem olarak anlaşıldı.

A-BD Yu-nanistan Büyükelçiliği, resmi Facebook sayfasında paylaştığı fotoğraflarla geminin ve askeri malzemelerin gelişini ilan etti. A-BD elçiliğinin yaptığı açıklamada, Sabre Guardian ve Decisive Strike tatbikatlarına katılmak üzere A-BD Ordusu’nun Yu-nanistan’daki Dedeağaç Limanına ulaştığı ve Kuzey Makedonya’ya doğru yola çıktığı tespit edildi.

Sabre Guardian 2019, Romanya Kara Kuvvetleri ve A-BD Ordusu Avrupa Gücü tarafından 3-24 Haziran tarihleri arasında düzenlenen bir tatbikat. Tugaylarda 4 bin 500 asker var: Decisive Strike 2019 ise Kuzey Makedonya’daki Krivolak Askeri Eğitim Merkezi’nde gerçekleşecek ulusal bir tatbikat olarak öne çıkıyor. Amerikan Ordusu’nda toplamda 9 adet Stryker Tugayı bulunuyor. Her Tugayda ise 4 bin 500 asker yer almakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir