Bir çok vatandaşın haberi dahi yok

Haberimize konu olan yardım herhangi bir koşul bulunmaksızın verilmekte. İşin ilginç bir kısmı ise bu gelişmeden milyonlarca vatandaşın da haberi bulunmamakta. Bu sebeple de hakları yanmakta. Değerli baba ve anneler, doğum yapan annelere ayırt edilmeden Bakanlık tarafından ” doğum yardımı ” adında ödemeler yapılmakta. Bu konu da ödeme SSK’lı çalışanlara ödenen doğum parası yani işsizlik ödemesi ile süt parasının dışında farklı bir uygulamadır.

Dolayısıyla Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yaptığı doğum yardımından, SSK’lı olarak çalışan annelere yapılan doğum parası işsizlik ödemesinden SSK’lılara ödenen emzirme ödeneğinden bahsedilmekte.

DOĞUM PARASI İŞSİZLİK ÖDENEĞİ VE DOĞUM YARDIMI NEDİR
Doğum Yardımı: Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından bebek sahibi olan bütün kadınlara yapılan bir ödemedir. Bu ödemeyi T.C. Vatandaşı olan bütün kadınlar meslek yada ekonomik durum fark etmeksizin alabilmekte.

Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ödenen bu para T.C. Vatandaşı olan bütün anneler hiç bir koşul ve şart aramaksızın alabilir. Bu yardım SSK’lıl annelere ödenen süt parasından ve iş göremezlik parasından farklı bir ödemedir. Doğum Parası : Sadece SSK’lı olarak çalışan ve bebek sahibi olan annelere ödenir. Gebelik ve sonrasında yasal izni süresinde işe gidemediği bütün günlere dair maaş ödemelerini SSK’dan işsizlik ödeneği adı altında alır. Emzirme Ödeneği (Süt Parası) : Sadece SSK’lı olarak çalışan annelere yada SSK lı olarak çalışan babaların çalışmayan eşlerine bir defaya mahsus olmak üzere yapılan ödemedir.

BU YARDIMLARDAN KİMLER FAYDALANABİLİR PEKİ

T.C. Vatandaşı olan bütün anneler bu yardımdan yararlanabilir. Hiçbir sınırlama ve kısıtlama yoktur. Ayrıca Mavi Kart sahipleri de bu haktan yararlanabilir. Bir annenin bu yardımı alabilmesi için kesinlikle başvuru yapması gereklidir. Başvurmadığınız taktirde ödeme alamazsınız. Ölü doğumlar için ödeme yapılmamaktadır. Sadece T.C. vatandaşı olan anneler yararlanabilir. Yabancı uyruklu annelerin bu yardımı alma hakkı yoktur. Kamu Personeli olan memur annelerin, memurların çalışmayan eşlerin, SSK’ya yada Bağkur’a tabi olarak çalışanları vs herkesin bu haktan yararlanma hakkına sahip olur.

NOT: 15/05/2015 tarihinden sonra doğan bütün çocuklarınız için başvuru yapabilirsiniz. Şuan ki düzenlemede zaman sınırlaması yoktur. Memurlar, İşçiler (Kamu Sürekli İşçi ve 4D) , SSK’lılar ve Bağkur’lular da Yararlanabilir mi? Evet. Meslek ve statü ayırt etmeksizin memur, işçi, SSK’lı vs olarak çalışanlar ile bu kişilerin çalışmayan eşleri de bu ödemeden şartlarını taşıması halinde yararlanabilir. Daha Önceden Doğan Çocuklarınız İçin de Bu Ücreti Alabilir misiniz? Eğer çocuklarınız 15/05/2015 tarihinden sonra dünyaya gelmişse ve bu yardım parasından yararlanmadıysanız eğer başvuru yaparak alabilirsiniz. Ancak bu tarihten önce doğan hiçbir çocuk için ödeme yapılmaz.

PEKİ 2019 DOĞUM YARDIMI NE KADAR BİR RAKAM

Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 2019 yılı için belirlediği ücretler: Birinci çocuk için 300 TL alabilir. İkinci çocuk için 400 TL, Üçüncü çocuk için 600 TL ödeme yapılmaktadır. Açıklama : Örneğin bir annenin ilk kez bir bebeği oldu. Başvuru yapması halinde ilk çocuğu olduğu için 300 TL yardım alacaktır. Yine bir annenin daha önceden bir çocuğu vardı. 2019 yılında da bir çocuğu daha oldu. Bu durumda bu anne 400 TL yardım alacaktır. Eğer üçüncü çocuğu doğmuş ise 600 TL alır.

NOT: Örneğin 2. çocuk için 400 TL ödeniyor. 2013 yılında bir çocuğu olan ve daha sonra 2020 yılında yine bir çocuğu olan bir kişi sadece ikinci çocuğu için 400 TL alacaktır. İkiz Çocukları Olanlar İçin Doğum Yardımı Ne Kadar? İkiz çocuğu olan anneye bu yardım birinci ve ikinci şeklinde yapılır. Örnekler üzerinden gidecek olursak: İlk kez bebek sahibi olan bir annenin ikiz çocukları doğuyor. Bu durumda birinci bebek için 300 TL, İkinci çocuk için 400 TL şeklinde toplam 700 TL ödeme alacaktır. Yada daha önceden bir çocuğu olan kadın ikiz bebek doğurdu. Bu durumda da ikizlerden biri için 400 TL, ikincisi için 600 TL şeklinde toplam 1.000 TL alacaktır.

BU DOĞUM YARDIMI BAŞVURUSU NASIL OLACAKTIR

Başvuruları aşağıda belirtilen makamlara yapacaksınız. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri (Her ilin merkezinde bu Bakanlığın bir İl Müdürlüğü vardır), Sosyal Hizmet Merkezlerine (Bulunduğunuz İlçenin Kaymakamlık Binasındadır) yapacaktır. Yurt dışında yaşayan vatandaşlar Büyükelçilikler ve Konsolosluklar aracılığıyla başvurularını yapabilir. Başvuruları bizzat yapabileceğiniz gibi, posta yada kargo vasıtası ile de yapabilirsiniz. Dilekçeye annenin kendisinin imza atması gereklidir. Başvuru yapmadan önce çocuğunuzun kimliğinin çıkması gereklidir.

KAMU DA ÇALIŞMAKTA OLANLAR

(statü fark etmeksizin) çalıştığı kurumların personel yada maaş birimlerine başvuracak.

KAMU ÇALIŞANLARI NASIL BİR YOL İZLEYECEKLER

(Memur, Sürekli İşçi, 4D İşçi, Hizmet Alımı) 657 DMK’ya tabi Memur olarak çalışanlar, 4B ve 4D Statüsünde görev yapanlar, Sürekli İşçiler, Hizmet alımı olarak görev yapanlar ve diğer bütün çalışanların tamamı direk kendi kurumlarına başvuru yapmak zorundadır. Maaş yada personel birimlerine başvuru dilekçesini bırakabilirsiniz. Çalışan Anne İse: Dilekçesini çalıştığı kuruma teslim edecek. Çalışan Babaların Çalışmayan Eşleri İçin Başvuru Yapması: Bu şekilde olanlar da kendi kurumlarına başvuru yapacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir