Bu cami Taksim’e yakıştı

90 yıldır özlemle beklenen ve azgın azınlığın engellemeleri sonucu bir türlü yapımına başlanmayan Taksim Camii tüm heybetiyle yükseliyor. Yüzde 90’ı tamamlanan inşaatla ilgili Akit’e bilgi veren Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan, “Taksim Camii ile vatandaşlarımız sokakta namaz kılmaktan kurtulacak” dedi.Bağımsızlığımızın ilahi sembollerinden biri olan ve bölge halkı için büyük önem arz eden Taksim Camii’nde sona yaklaşıldı. Yıllardan bu yana kilise çanlarının iç karartıcı uğultularına maruz kalan Taksim Meydanı, olanca azametiyle yükselen caminin nuruyla aydınlanmaya başladı.

90 yıllık bir rüyayı gerçeğe dönüştüren ve Taksim’in cami hasretini sona erdiren Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Akit’e konuştu. Taksim’de yükselen caminin bir ihtiyaç olduğunu kaydeden Başkan Demircan, Taksim’de yaşamayanın derme çatma bir mescitte Cuma namazı kılmanın hüznünü anlamayacağını işaret etti. Taksim Camii’nin yapımına politik nedenlerle karşı çıkıldığına işaret eden Demircan, böyle bir caminin kendi döneminde yapılıyor olmasından mutluluk duyduğunu kaydetti. -Bir asra yaklaşan cami hasretini dindirmek sizin döneminize nasip oldu.

Bunun sizde meydana getirdiği duygu ve düşünceleri dinleyebilir miyiz? Taksim Camii her şeyden önce bir ihtiyaçtı. Ben Beyoğlu’nda doğdum ve burada büyüdüm. Kasımpaşalıyım. İş hayatına Taksim meydanında başladım. Taksim meydanında yıllarca iş yaptım.

Uzun yıllar Cuma namazı kılmak için sokakta namaz kıldık. Bunu anlamak için Taksim’de esnaf olmak, tüccar olmak ya da yaşamak lazım. Derme çatma bir mescitte namaz kılmak acıtıcı bir şeydi. Heyecanla bekliyor -Taksim Camii’nin Başkan Erdoğan için de büyük bir önemi var değil mi? Bu cami sayın Cumhurbaşkanımızın da büyük bir arzusuydu. Çünkü o da Kasımpaşalı. Aynı duygular içerisinde. Aslında milyonlar aynı duygu içerisinde. Bu duyguyu anlamak için burada bulunmak ve yaşıyor olmak lazım. Böylesine bir ihtiyaç bir sürü politikaya malzeme edildi. Sonuçta nasip oldu ve yaptık. Bir vatandaş olarak bu caminin Taksim’e yapılmasından son derece mutluyum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir