CHP İstanbul ve Ankara adayını resmen açıkladı

Cumhuriyet Halk Partisi’nde bugün iki önemli toplantı vardı. Önce Merkez Yönetim Kurulu (MYK), sonra Parti Meclisi (PM), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Toplantılar çok çetin bir şekilde geçtiği genel başkan Kılıçdaroğlu’nu üyelerin zorladığı belirtildi. Günlerdir süre gelen İYİ parti ile de görüşmelerin masaya yatırılmasıyla beraber Parti Meclisindeki potansiyel adaylarında olduğu toplantıda nihai karar verilirken oldukça zahmet çekildiği açıklaması yapıldı. Özellikle birbirinden güçlü isimlerin talip olduğu İstanbul’un ihalesinin kime kalacağı merak konusuydu. Ankara için ise belirsizlik ortadan kalkmış oldu.

Parti Meclisi’nde alınan karara göre Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olurken, Mansur Yavaş’ta Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu. Antalya’da Muhittin Böcek, Adana’da ise Zeydan Karalar aday olarak belirlendi. Adaylığının açıklanmasının ardından Twitter’dan bir mesaj yayımlayan İmamoğlu, “İstanbul’un geleceği ve İstanbulluların mutluluğu için yola çıkıyoruz. Beni bu göreve layık gören partime, genel başkanımıza ve tüm İstanbullulara içtenlikle teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Muharrem İnce’nin nasıl bir tepki vereceği şimdiden merak konusu oldu.

Mansur Yavaş ise ilk açıklamasında; Twitter’dan bir açıklama yapan Yavaş, “Başkent Ankara adaylığı için şahsımı lâyık gören Millet İttifakı’nın Genel Başkanları Sayın Kılıçdaroğlu’na, Sayın Akşener’e ve parti yöneticilerine teşekkür ederim. Bu güveni,seçimi kazanıp, başarı ile taçlandırmak boynumuzun borcudur. Yolumuz açık olsun. Allah’ın izni, halkımızın takdiriyle Cumhuriyetimizin kalbi Güzel Ankara’ya hizmetkar olmaya talibim. Parti ayrımı yapmaksızın tüm Ankaralılara teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir