chp oraya koştu

cHP, İstanbul’da 12 ilçede sandık kurulları tarafından geçersiz oyların sayılmasına ilişkin verilen kabul kararlarına il seçim kuruluna başvurarak itiraz etti. CHP, dün 7 ilçe için benzer bir başvuru yapmış ancak YSK kararıyla yeniden sayım kararı verilmişti. CHP’NİN İL BAŞKANI “OYLAR YENİDEN SAYILSIN” TWEETİ ATIP SİLMEK ZORUNDA KALDI

İmamoğlu Anıtkabir’de protokolü hiçe sayıp kendini “İBB Başkanı” olarak tanıttığı saatlerde İstanbul’da CHP’nin il başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan bir açıklama geldi. Çalıntı oylarla, geçersiz oyların yeniden sayımı tartışmalarının devam ettiği sırada CHP’liler “bizim de oylarımız çalınmış” dediler. İşte tam bu noktada Kaftancıoğlu, yeniden sayım sayesinde İmamoğlu’nun yaklaşık 5 bin oy daha kazanacağını iddia etti.

Ancak ne hikmetse aynı Kaftancıoğlu, oyların yeniden sayımının başlamasıyla, ağız değiştirdi, hatta attığı twiti sildi. Sonra da İstanbul İl Seçim Kuruluna başvuru yapıp gece 23.00 sularında oy sayımını durdurttu.Oylar sayılsa “bizim de oyumuz çalındı” diyen CHP’nin oyları 5 bin kadar artacakken ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu bunu resmen açıklarken, bir anda fikir değiştirip, “sayılmasın” dediler. İstanbul İl Seçim Kurulu da skandal bir kararla, CHP’nin bu başvurusunu kabul etti.

DAHA ÖNCE DE İTİRAZ ETMİŞLERDİ

AK Parti’nin sistematik oy hırsızlığına itiraz ederek, oyların yeniden sayılması için başvurması CHP’de büyük paniğe neden oldu. CHP’liler İstanbul İl Seçim Kurulu’na başvurarak, sayımların tedbiren durdurulması konusunda bir karar aldırttı. Yüksek Seçim Kurulu kanunlarında ise “sayılmaz durdurulamaz” hükmü yer alıyor. Böyle bir karara rağmen, İstanbul İl Seçim Kurulu’nun aldığı skandal karar sonrası gelen tepkilerle üzerine karar iptal edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir