Çinden Türkiye’ye suçlama

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’un Uygur müzisyen Abdurrehim Heyit ile ilgili açıklamalarına cevap verdi.Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Türkiye’nin Uygur müzisyen Abdurrehim Heyit’in ha-pis-hanede iş-ke-nceyle ö-ldü-rüldü-ğünü iddia etmesine tepki gösterdi. Chunying, “Yalanlara dayanarak mesnetsiz ithamlarla Çin’in suçlanması çok yanlış” dedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’un Uygur müzisyen Abdurrehim Heyit’in ha-pi-shane-de ö-ldüğünü iddia etmesini ‘çok çirkin’ olarak niteledi ve Çin’in Türkiye nezdinde resmi girişimde bulunduğunu söyledi.Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying

“Videosunu izledim” Sözcü, bugün yaptığı açıklamada, Türkiye Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün Abdurrehim Heyit’in ha-pis-hanede ö-ldüğünü iddia ettiğini hatırlatarak “Abdurrehim Heyit, hayatta olduğu gibi çok da sağlıklı; internette dün ona ait bir video izledim.” dedi.

Ne olmuştu? Sözcü Aksoy, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygur Türklerine yönelik ağır insan hakları ihlalleri ve halk ozanı Abdurrehim Heyit’in ö-ldüğü haberlerine ilişkin soruya verdiği yazılı cevapta “Çin makamlarını, Uygur Türklerinin temel insan haklarına saygı göstermeye ve toplama kamplarını kapatmaya davet ediyoruz” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir