Cumhur ittifakı ilk kez Iğdır’da deneyecek

HDP’nin elinde bulunan Iğdır’da AK Parti ile MHP yerel seçimler için özel formül geliştiriyor.

AK Parti ve MHP, 31 Mart’ta gerçekleştirilecek yerel seçimler nedeniyle görüşmelerini sıklaştırırken, Iğdır için özel bir formül geliştiriliyor. Sabah gazetesinin haberine göre; iki partinin kurmayları Iğdır’da 24 Haziran Genel Seçimleri ve 2014 Yerel Seçim sonuçlarını masaya yatırdı.

2014 yerel seçimlerinde MHP’nin kıy payı HDP’ye kaybettiği serhat şehri Iğdır’da 31 Mart 2019 yerel seçimleri için AK Parti Belediye Başkan adayı olarak Adil Aşırım’ı ilan etmişti.Milliyetçi Hareket Partisi de Iğdır Belediye Başkan adayı olarak sevilen ve sayılan bir isim olan İsa Yaşar Tezel’i açıklamıştı. Görüşmeler sonucunda Iğdır’da mevcut HDP’li belediyenin karşısında ‘Cumhur İttifakı’ kapsamında Adana, Mersin ve Manisa illerinde olduğu gibi MHP’nin adayının desteklenmesi noktasında görüş birliği oluştu. Anlaşma sağlanırsa AK Parti adayını geri çekecek.

Kars’ta ise AK Parti ve MHP’nin kendi partilerinin belediye başkan adaylarıyla seçime girmesi ağırlık kazandı. Görüşmelerde Iğdır’daki ‘Azeri’ seçmenin MHP’ye yakınlığının dikkate alındığı ve AK Parti yönetiminin de Iğdır’da MHP’li adayın desteklenmesi noktasında sıcak baktığı öğrenildi. İki parti arasında uzlaşma sağlandığı takdirde Iğdır’da belediye başkan yardımcısının ise AK Parti’li bir isim olması gündeme gelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir