Dayı-yeğen evliliği için bakanlık devreye girdi

Adana’da eşine az rastlanacak türden bir evlilik hayatı göze çarpınca duruma yasalar el koydu. Rime ve Hüseyin Kuşçu çiftleri aslında dayı yeğen olarak görülüyordu. Medeni kanunda ise böylesine bir evliliğin Türkiye’de yerinin olmadığını biliyoruz. Çiftin nikahının nasıl ve kimler tarafından kıyıldığı merak konusu olurken durum farkdildikten sonra nikah akitlerinin boşa düşmesine sebeb

olan gelişme farkedilerek yasal yollara başşvuruldu.

Çifti kanunlar boşadı yardım için Aile Bakanı devreye girince işin aslı ortaya çıktı.

KAFA KAĞIDI KARMAŞASI

Adana’da nüfus kayıtlarında dayı-yeğen olarak görülmeleri nedeniyle resmi nikahları iptal edilen çifte yardım için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un talimatıyla çalışma başlatıldı.

Kentte yaşayan ve uzun yıllardır evli olan Rime (45) ve Hüseyin Kuşçu (49) çiftinin, nüfus kayıtlarında dayı-yeğen olarak görüldüğünün tespit edilmesi üzerine bir süre önce resmi nikahları iptal edildi.Konu için yardım talebinde bulunulunca bakan devreye girdi.

NİKAH NASIL KIYILACAK

Hüseyin Kuşçu, babası Sinan Kuşçu’nun nüfusa kaydının bulunmaması üzerine bir akrabasının nüfusuna kaydedildiğini ve bu akrabasının torunuyla evlenmesinin de karışıklığa neden olduğunu belirterek, yardım istedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir