Diyanet uyyardı bunu yapmak kul hakkıdır

Diyanet işleri bazı kesimlerin sürekli şikayetçi olduğu konuda harekete geçti.

Diyanetin teknoloji fetvası yayınladı.

Telif hakları konusunda büyük sıkıntılar yaşayan sanatçılara Diyanetten fetva geldi.

Din Işleri Yüksek Kurulu, önemli bir açıklaama yaptı.

İşte o açıklama birer emek mahsulü olarak internet ortamına geçirilmiş olan her türlü program, yazılım, kitap, müzik gibi ürünleri ilgililerin izni olmadan elde edip kullanmanın caiz olmadığına hükmetti.Sanatçılar yıllardır telif mücadelesi verirken korsan ürünlerin önüne bir türlü geçilemiyor. Internet kullanımının yaygınlaşmasıyla bazen vizyona yeni giren bir film bile korsan tezgahlarına veya internet sitelerine düşebiliyor.

Konuyla ilgili bir vatandaşın, “Internetten program, yazılım, kitap, müzik indirmek ve bunları kullanmak helal midir?” sorusunu cevaplandıran Din Işleri Yüksek Kurulu, sanal alemden, ürün sahibinin izni olmadan indirme işleminin kul hakkı ihlali olduğuna hükmetti.Başkasının emeğini gasp anlamına gelecek her iş, tutum ve davranışın, kul hakkı sorumluğu gerektirdiğine dikkat çeken Yüksek Kurul açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Bu sorumluluk ise söz konusu hak sahibine iade edilmedikçe veya helallik alınmadıkça ortadan kalkmaz. Islam, emeğe büyük değer verir, haksız kazanca karşı çıkar. Kur’an-ı Kerim’de ‘Insan için ancak çalıştığı vardır’ (Necm, 53/39) buyurulur. Hz. Peygamber de (sas) emeğin hakkının verilmesini değişik hadisleriyle ifade etmişlerdir. Bunlardan birinde ‘Hiçbir kimse, elinin emeği ile kazandığını yemekten daha hayırlı bir kazanç yememiştir. Allah’ın Peygamberi Davud da kendi elinin emeğini yerdi’ (Buhari, Büyu’, 15) buyurmuşlardır.

Kurul açıklamasında, “Peygamber Efendimiz (sas) bunun yapılmaması durumunda haksızlık yapan kişinin salih amellerinin, haksızlığı ölçüsünde alınarak hak sahibine verileceğini, eğer verilecek salih amel bulunamazsa o zaman da mazlumun günahlarının zalime yükleneceğini belirtir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir