Dolar için büyük hamle

Birleşik devletlerde işler hiç iyi gitmiyor Dünyadaki birçok para birimi karşısında değer kazanmış olan dolar Ticareti baltalamaya başladı güçlü dolar İphone satışlarından tutun Amerikenin her şeyine etki etmeye başladı bu yüzden Birleşik devletler Başkanının harekete geçerek bir takım şeyleri hayata geçirmesi beklemiyor Amerikenin en büyük bankalarından biri olan Bank Of Amerike bir açıklama yaptı

DOLAR DEVELUE EDİLECEK

Bank of America, ABD Başkanı Trump’ın yakın zamanda devalüasyon kararı alabileceğini ileri sürdü. Bu kararla birlikte dolar hızla zayıflamaya başlayacak.

ABD’nin en büyük finans kurumlarından biri olan Bank of America (BofA), Amerikan yönetiminin doları devalüe etme niyetinde oldukları konusunda uyardı.

“TALİMAT GELİR GELMEZ NEW YORK MERKEZ BANKASI HAREKETE GEÇECEK”

Bankanın analistleri, Hazineden talimat gelir gelmez New York Merkez Bankası’nın dolar satıp farklı para birimleri satın almaya başlayacağını ve bu işlemlerin, şu anda hesaplara göre olması gerektiğinden yaklaşık yüzde 13 daha değerli olan doların kaçınılmaz olarak zayıflamasına yol açacağını savundu.

IMF: ABD’NİN GSYİH’Sİ ÖNÜMÜZDEKİ 2 YIL BOYUNCA AZALACAK

ABD’nin ekonomisi geçen yıl yüzde 2.9 oranında büyüdü, ancak yıl sonuna doğru ciddi bir şekilde yavaşladı. Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) tahminlerine göre ABD’nin gayrisafi yurtiçi hasılası (GSYİH) önümüzdeki 2 yıl azalacak.

POWELL TESLİM OLDU

Geçen yıl FED, Amerikan ekonomisindeki düzelmeye ve para teşviklerinin gereksizliğine atıfta bulunarak peş peşe 4 kez faiz artışına gitmişti. Bu tutuma çok sinirlenen ABD Başkanı Donald Trump, FED’i Amerikan ekonomisi için en büyük tehdit olarak niteledi, Powell’i de görevden alabileceğini ima etti.

TRUNP, FAİZ ARTIŞINA TEPKİLİ

Geçen martta FED faiz artışlarını devam ettirmeme kararı aldı, ancak Trump için bu da yeterli olmadı. ABD Başkanı’na göre eğer FED aralıkta faizi artırmasaydı, Dow Jones endeksi birkaç yüz puan daha yukarıda olacaktı ve ekonomi yıllık bazda yüzde 4-5 oranında büyüyecekti.

FED FAİZLERİ DÜŞÜRMEYE BAŞLAYACAK

Powll’in bu baskıya karşı sonunda teslim olacağına işaret eden analistler, FED’in önümüzdeki temmuzda faizi 0.25 oranında düşürmesini bekliyor, buna benzer bir düşüşün de eylülde yapılması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir