Doları ve Altını olanlar buraya Yarın başlıyor..

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan duyuruya  göre, bireysel yatırımcılara sunulan finansman araçlarının çeşitlendirilmesi ve  yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla 17-21 Aralık’ta talep toplama  yöntemiyle euro ve dolar cinsinden devlet tahvili ihracı gerçekleştirilecek.  Senetler, 28 Aralık Cuma günü yatırımcıların hesaplarına aktarılacak. Söz konusu devlet tahvilleri, 1 yıl (364 gün) vadeli ve 6 ayda (182  gün) bir kupon ödemeli olarak ihraç edilecek.

Euro cinsi devlet tahvilinin 6  aylık kupon oranı yüzde 1,25, yıllık getiri oranı yüzde 2,50 olarak  belirlenirken, dolar cinsi devlet tahvilinin 6 aylık kupon oranı yüzde 2, yıllık  getiri oranı ise yüzde 4 olacak. Euro ve dolar cinsi devlet tahvilleri, bireysel yatırımcılara  satılacak. Senetler için talep toplama işlemleriyle senetlerin ihracı, kupon  ödemeleri ve itfası Akbank, Denizbank, QNB Finansbank, Türk Ekonomi Bankası,  Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Ziraat Bankası, Yapı  ve Kredi Bankası aracılığıyla gerçekleştirilecek. Euro ve dolar cinsinden ihraç edilecek senetler için asgari talep  tutarı 10 bin euro/dolar olacak. Senetler bin euro/dolar ve katları şeklinde  ihraç edilecek.

Senetler yatırımcılar tarafından vadesinden önce işlemiş faiz  getirisi üzerinden bin euro/dolar ve katları olacak şekilde sadece senetlerin  satın alındığı aracı bankalara satılabilecek. Euro ve dolar cinsi devlet  tahvilleri mevcut vergi mevzuatına tabi olarak Gelir Vergisi Kanunu’nun ilgili  maddesi uyarınca vergilendirilecek. Öte yandan, Hazine ve Maliye Bakanlığınca yarın itibarıyla Türkiye  genelinde etaplar halinde Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası talep  toplama işlemleri ve ihracı gerçekleştirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir