Duayenlerden biriydi aramızdan ayrıldı

Eski Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Mümtaz Soysal hayatını kaybetti. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde çok sayıda öğrenci yetiştiren Soysal, bir dönemin efsanevi kitabı ‘Anayasaya Giriş’in de yazarıydı. Alzheimer tedavisi gören Soysal 90 yaşındaydı. Anayasa Hukuku’nun önde gelen isimlerinden olan Prof. Dr. Soysal, Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye’den seçilen ilk ve son genel sekreteri oldu. Soysal İstanbul’da tedavi görüyordu

TUTUKLANMIŞ SONRA DA BAKAN OLMUŞ

12 Mart 1971 darbesi sürecinde yazdığı kitabı “Anayasaya Giriş”te “komünizm propagandası” yaptığı gerekçesiyle tutuklanan Soysal, 1977 yılında Nobel Barış Ödülü’nü aldı.

Soysal, yıllar önce program yapımcısı Sedef Kabaş’a verdiği bir röportajda “sloganlarla aram iyi değil” demişti. Sosyal o programda, “milliyetçi söylem taşıyan partilerin Türkiye’de oy çoğunluğuna sahip olmasını onaylıyor musunuz?” sorusuna, “Sloganlarla aram iyi değildir” diyerek, “Ulusallık veya milliyetçilik, Güneydoğu’daki olaylarda halkın duygularının peşinden gitmek veya yararlanmaktan mı ibarettir.

Yoksa o sorunun çözümü için ulusun ve bütün insanların yararına çareler üretmek midir? Ben milliyetçilik yerine ulusalcılığı tercih ediyorum. Hatta solculukta da. Solculuk eğer bütün insanlığı düşünmek ve onların eşit özgür yaşamalarını istemek ise her şeyden önce kendi ulusumuzdan başlamak gerekir” ifadelerini kullanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir