Edebiyatımızın yazarlarından birisiydi

Has’tane de te’davi görmekteydi maalesef kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Edebiyatımızın önemli şahsiyetlerindendi, üst solunum yolu enfeksiyonu sebebiyle Ankara Şehir Hastanesi’ne götürülmüştü. 85 yaşındaki ünlü edebiyatçının dün öğlen sularında te-davi gördüğü ha-stanede ka-lbinin durduğu bildirildi.

Türk edebiyatında Necip Fazıl’la başlayan Sezai Karakoç’la süren büyük akımın üçüncü halkası olarak gösterilen Nuri Pakdil geçtiğimiz günlerde üst solunum yolları enfeksiyonu sebebiyetiyle Ankara Şehir Hastanesi’ne aktarılmıştı. Yazar Nuri Pakdil bugün yaşamını yitirdi. Peki ünlü yazar Nuri Pakdil kimdi, kaç yaşındadır?

KISACA BAHSETMEK GEREKİRSE: 1934 yılında Kahramanmaraş’ta dünyaya gözlerini açtı. Lise eğitiminin akabinde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. İlk çalışmalarını, şiir ve deneme türlerinde memleketinde “Demokrasiye Hizmet” gazetesinde yayımladı. Lisedeyken “Hamle” adında bir dergi çıkardı. İstanbul’da bir haftalık dergide sanat sayfaları yapmış idi.

1969 senesinde “Edebiyat” dergisini ve 1972’de Edebiyat Dergisi Yayınları’nı kurdu. Edebiyat Dergisi Yayınları’nın ilk kitabı Batı Notları’dır. Edebiyat dergisi, kimi aralıklarla uzun yıllar sürdürdüğü yayınına, Aralık 1984’te ara verdi. Edebiyat Dergisi Yayınları, 1972-1984 yılları arasında 18’i Nuri Pakdil imzasını taşıyan, 45 kitap yayınladı.

Daha önce yayımlanan 5 kitabın tekrardan çalışılmış basımı ve 12 yeni kitabın ilk basımları tamamlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nü alacak kadar başarılıydı. Kasım 2014’te Necip Fazıl Saygı Ödülü’nün ilkini elde etmişti. Hayranları ve sevenleri tarafından ü’züntü ile karşılandı vefat haberi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir