Ehliyet sınavında yeni dönem başlıyor! Devrim gibi uygulama.

Sürücü belgesi sınavlarında yeni dönem başlıyor. Sürücü belgesi almak isteyen adaylar artık artık elektronik ortamlarda dokunmatik bilgisayarlar aracılığıyla, haftanın 7 günü sınava girebilecek. Sınavda adaylara, ilk yardım dersinden 12, trafik ve çevre dersinden 23, araç tekniği dersinden 9, trafik adabı dersinden ise 6 soru yöneltilecek.Sürücü belgesi sınavları artık elektronik ortamlarda dokunmatik bilgisayarlar aracılığıyla, haftanın 7 günü yapılacak.

Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı olarak 81 ilde kurulacak olan e-sınav merkezlerinde gerçekleştirilecek. Ehliyet sınavları randevu usulüyle çalışacak. Haftanın 7 günü ehliyet sınavlarının gerçekleştirilebileceği merkezlerde, randevular sınava 4 gün kala değiştirilebilecek. Sürücü adayları 4 temel konudan sorumlu olacak Ehliyet almak isteyen sürücü adayları, sertifika türlerine göre; “M”, “A1”, “A2”, “A” ,“B1” “B” “D1” “D” “C1” “C” ve “F” sertifika sınıfı türlerine ait; -İlk Yardım -Trafik ve Çevre -Araç Tekniği -Trafik Adabı derslerinden sorumlu olacak.

Toplam 50 soru yöneltilecek Sınav kapsamında adaylara, ilk yardım dersinden 12, trafik ve çevre dersinden 23, araç tekniği dersinden 9, trafik adabı dersinden ise 6 soru yöneltilecek. Toplam 50 soru için sürücü adaylarına verilecek olan süre 45 dakika olacak. Teorik eğitimi tamamlayan adaylar e-sınav randevusu alabilecek Sürücü kursları tarafından verilen teorik eğitimleri tamamlayan adaylar, sınav ücretini yatırdıktan sonra e-sınav randevu sistemi üzerinden randevularını alabilecek. İlk e-sınavda başarısız olan adayların ikinci sınava katılım hakkı için ilk sınav ile arasında en az 15 gün geçmiş olması şartı aranacak.

Sınavlar haftanın 7 günü gerçekleştirilecek Adaylar, 81 ilde açılan e-sınav salonlarında haftanın 7 günü randevulu sistem üzerinden sınavlara dahil olabilecek. Randevular sınava 4 gün kala değiştirilebilecek E-Sınav başvurusunda bulunup randevusu onaylanan sürücü adayı, randevu sistemi tarafından belirlenen e-sınav tarihinden en az 4 (dört) gün önce randevusunu değiştirebilecek. Kursiyerin belirlenen tarih ve saatte sınava girmesi zorunlu olacak. Aksi takdirde kursiyer 1 (bir) sınav hakkını kullanmış sayılacak. Sürücü adayları ekrana dokunarak cevaplayacak e-Sınav Uygulama Kurallarını okuyup onaylayan sürücü adayları, kendilerine özel tahsis edilen dokunmatik bilgisayar ile sınava başlayacak.

Adaylar tüm işaretlemeleri ekrana dokunarak yapacak. Soru sayısı ve sınav süresi kursiyerin kullandığı bilgisayar ekranında yer alacak. Kursiyer isterse sınav süresi tamamlanmadan sınavı bitirebilecek. Bu durumda e-sınav yazılımı kursiyerden iki defa onay alacak, bu işlemden sonra sınavı sonlandıracak ve kursiyerin sınava tekrar dönmesi mümkün olmayacak. Kursiyer sınava girmediyse salon görevlilerince salon aday yoklama listesine “girmedi” yazılacak. Sınav sonuçları anında öğrenilebilecek Sınavın ardından sürücü adayları sınav binasında bulunan sonuç bilgisayarından sınav sonucu öğrenebilecek. Ayrıca adaylar sınav sonucunu esinav.meb.gov.tr adresinden T.C. Kimlik no ile öğrenebilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir