Emeklilere 600 tl’ye varan zam müjdesi geldi

Sosyal Güvenlik Kurulu ve Bağ Kur çok önemli bir sorunu masaya yatırdı emeklilere maaş iyileştirmesi için acilen düğmeye bastı Türkiye de Milyonlarca Emeklinin, ikramiye dahil aylık gelirinin, en az asgari ücret seviyelerinde olması için çalışmalar başlatıldı o seviyelere çekmek için Tüm sınırlar zorlanacak vede o rakamların olması sağlanacak işte bunun olabilmesi için maaşlara yapılacak zam miktarları TABAN 1.000 LİRA OLDU SSK ve Bağ-Kur emeklileri, yılda 2 kez enflasyon oranında zam, bayramlarda ise ikramiye alıyor.

Bu kapsamda taban maaşlara bakıldığında; en düşük Bağ-Kur emeklisi maaşının 1.595, Bağ-Kur Tarım emeklisi maaşının 1.189, 2000 yılı öncesi SSK emeklisi, maaşının 1.818, 2000 yılı sonrası SSK emeklisi maaşının 1.125, memur emeklisi maaşının ise 2 bin 379 lira seviyesinde olduğu görülüyor. Bu tablonun dışında, 1.000 liranın altında maaş alan 150 bin emeklinin aylığı, yeni yasayla yükseltildi. Ancak iyileştirme çalışmaları bununla da sınırlı kalmayacak. Taban maaşları daha da yukarı çekmek için çalışmalar sürecek. Önümüzdeki dönemde taban maaşın asgari ücret seviyesine çekilmesi de söz konusu olabilecek. Bu formüle göre; asgari ücretin altında maaş olmayacak.

600 TL’YE VARAN ZAM GELECEK

Özellikle 2000’den sonra emekli olan SSK’lılarla, Bağ-Kur tarım emeklilerinin maaşlarında ciddi oranda zamlar ortaya çıkacak. 2 bin 20 lira seviyesine yükselen asgari ücret, emekli maaşlarının da (ikramiye dahil) tabanını oluşturacak. Formül hayata geçerse, en düşük Sosyal Güvenlik Kurulu SGK emeklisi aylığında yaklaşık 600 liralık artış olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir