Emekliye çifte zam gelişmesi

Emekliye çifte zam geliyor! Peki emekli maaş zammı ne kadar olacak? Binlerce emeklilik hakkı kazanan vatandaşların gözü kulağı komisyonda kabul edilen torna yasa ile emeklilere taban aylık getirilmesinde. Emekli maaşlarının bin lira altında olmaması yönünde atılan bu adımda Torba Yasa Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda düzenlenerek emeklilere çifte zam yolunu açtı. Vatandaşlara seyyanen zam yapılarak 400 lira bir artış olacak maaşlarında ayrıca Ocak artışı da eklenecek.

Bu zamdan SGK, Bağkur yani herkes yararlanacak. Bin TL’nin altında maaş alanlara da hazine tarafından fark ödenecek ve seyyanen zam yapılmış olacak. Yasanın yürürlüğe girmesinin ardından maaşlara yansıtılabileceği gibi, Ocak’ta yapılacak enflasyon zammıyla da aynı anda uygulanabilecek. Eğer Ocak’ta uygulamaya geçerse, maaşı bin liranın altında olan emeklilere önce seyyanen zam uygulanacak, ardından da enflasyon zammı eklenecek. Örneğin; maaşı net 860 lira olan emekliye önce 140 liralık artış yansıtılacak, ardından maaşa 2018’in 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranında zam yapılacak.

Maaşa çifte zam yansımış olacak. Emekli aynı ay içerisinde çifte zamlı maaşını alacak EMEKLİ MAAŞ ZAMMI NE KADAR OLACAK< 600 lira ile 999 lira arasında emekli maaşı alan 200 binden fazla emekli, yeni düzenlemeden yararlanacak. Maaşlar 400 liraya varan zam yapılarak bin liraya tamamlanacak. Yani 600 lira alan bir emekliye 400 lira zam yapılacak ve maaşı bin liraya tamamlanacak. Tabi bu emeklimiz Ocak zammından da yararlanacak. Böylece çifte bir artış yaşanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir