Emekliyi sevindiren gelişme ikiye katlanacak

2019 yılında maaşı bin liranın altında olan emeklilere seyyanen zam yapılacakSon yıllarda yapılan düzenlemeler, seyyanen artışlar ve bankaların verdiği promosyonlarla, ücretlerde iyileştirmeler yapıldı. Şu anda masada olan 3 ayrı formülle emekli maaşlarındaki dengesizliklerin giderilmesi hedefleniyor. Mevcut düzenleme kapsamında, bu yıl maaşı bin 18 liranın altında olan emeklilere yüzde 5, üstünde olanlara yüzde 4 ek ödeme veriliyor. Yüzde 8’lik teklif hayata geçirilirse, maaşı 2 bin lira olan emekliye 80 lira ek ödeme verilirken, bu tutar 160 liraya yükselecek.

Düzenleme hayata geçerse maaşlar 30 ile 368 lira arasında artacak. Seyyanen zam Maaşı bin liranın altında olan emeklilere seyyanen zam için yasa çıkarılacak. Tasarı, geçtiğimiz hafta Meclis’e geldi. 150 bin SSK ve Bağ-Kur emeklisine seyyanen zam, düzenleme yapılır yapılmaz yürürlüğe girebilecek ya da ocakta rutin artışla aynı anda uygulanabilecek. Hesap değişecek Emekli aylıklarını iyileştirmek için ikinci formül, zam farklılıklarının ortadan kaldırılması. Sosyal güvenlik kurumlarının tümü SGK çatısı altında birleştirildi. Ancak gerek emeklilik hesaplamaları, gerek zam kararları hâlâ farklı uygulanıyor.

Tüm emeklilerin toplu sözleşmeyle belirlenen rakam üzerinden zam alması için çalışmalar devam ediyor.Yapılacak bu düzenleme ile primler iki katına çıkartılmış olurken emeklinin enflasyon altında ezilmesinin önüne geçilmiş olacak. Emekli maaşları arasındaki farkın yeni dönemde giderileceği Maliye kaynakları tarafından ifade edilmektedir. Milyonlarca emekli yıllardır ücret farkının giderilmesini arzuluyor. Özellikle 2000 öncesi emekli olanların 2000 sonrası emekli olanlara göre aldıkları maaşlarda fark söz konusu olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir