Erdoğan’dan yeni istanbul açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti’nin İstanbul’daki seçim sonuçlarına itirazıyla ilgili konuştu. Erdoğan, ‘YSK son noktayı koysun öper başımıza koyarız. Teşkilatımızda sandığa hakimiyette eksiklik olabiir.’ dedi.Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul seçimlerindeki şaibenin sonuna kadar takipçisi olacaklarını söyledi. Erdoğan, “Bakıyorsunuz, belediyenin personeli, işçi sandık kurulu başkanı olmuş. Bazı yerlerde asker üye. Bunları tespit etmiş arkadaşlarımız. Bunlar şaibe getiriyor. Aslında samimi bir davranış olsa, bu iptale götürür” diye konuştu.

Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile biraraya gelen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye dönüşünde beraberindeki gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu. Sayın Cumhurbaşkanım bir açıklamanız tartışma konusu oldu. “13-14 bin oyla seçim mi kazanılır” açıklamanız tartışma konusu oldu. Bunu biraz açabilir misiniz? Burada itirazlar üzerinde bir şey konuşuluyor. İtirazlar üzerinde konuşulurken, İstanbul gibi bir şehirde, 11 milyona yakın seçmenin söz konusu olduğu bir şehirde, 30 binle başlayacak, süratle iş 13 bine kadar düşecek. Neyle? Yapılan itirazlarla.

Ne yapalım biz bunun peşini mi bırakalım? İtirazlar devam edecek ki nihai karar mercii YSK. YSK verir kararı, isterse 1 oy olsun. Orası bu kararı verdiği zaman, “eyvallah o zaman başım gözüm üstüne” dersin. Ama nihai merci neresi, orası. Biliyorsunuz geçmişte benim bir milletvekili adaylığım söz konusu olmuştu. İstanbul’da İl Seçim Kurulu bana mazbatamı verdi, ben milletvekili mazbatasını aldım, tercihli seçim sisteminin olduğu dönemde. O zaman bir arkadaşımız kalktı, ki benim altımda, ben il başkanıyım o ilçe başkanı, onu getirdik aday yaptık, listeye de koyduk. Sonra Ankara’dan YSK’ya başvurdular.

YSK’ya başvurmak suretiyle benim milletvekilliğimi elimden aldılar. Tamam dedik kabul ettik. Mazbatanızı da aldıktan sonra… Almıştım tabii canım. Mazbatamı da almıştım elimdeydi. Mazbatayı iptal ettiler. Şimdi burada İstanbul gibi bir şehirde benim vatandaşım, halkım, “benim kalbimin mutmain olması lazım, nereye itiraz yapılacaksa yapılsın” diyor. 13-14 bin oy fark olduğu zaman seçilmez gibi bir ifade söz konusu değil. Gelin tam manasıyla itirazları ortadan kaldıralım, şaibe şu bu kalmasın, YSK da noktayı koysun, biz de öper başımıza koyarız. Ama şu anda bunlar bunu hazmedemiyor. İtirazları hazmedemiyor. “Neye itiraz ediyorsun?” Niye itiraz etmeyelim ki? Sonuna kadar işin takipçisi oluruz. YSK kararını verdikten sonra da iş biter.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir