Ergün diler herşeyi açıkladı

Takvim gazetesi yazarı vede A haber de Bekir Hazar ile birlik te Yaz Boz programını sunan Ergün diler çok konuşulacak bir yazı daha Kaleme aldı isabetli yazıları ile tanınan Usta Gazeteci bu sefer çok önemli bir konuya deyin di işte yazısının tamamı şöyle;DAHA önce büyük buluşmanın büyük kavganın KIBRIS’ta olacağını çok yazdım. Anlaşıldı mı anlaşılmadı mı bilemem. Ama BÜYÜK GÜÇLER Kıbrıs için adım atmakta, oyun kurmakta ve sona ulaşmak için yürümekte… Yani KIBRIS Adası için s-avaş hazırlığı var.

BAŞLADI HEMDE ÇOKTAN: Birleşmiş Milletler (BM), bu ay sonunda KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Kesimi lideri Anastasiadis arasında gayri resmi bir görüşme organize etti. Stanford ve Georgetown Üniversitesi’ndeki yetenekleri sayesinde Lockheed Martin tarafından keşfedilen Jane Holl Lute, Kıbrıs Adası’nın her iki tarafını da Pentagon’a bağlamak için buluşmayı organize etti.

Jane Holl Lute, Türkiye’yi sevmez. Hiç sevmediği SIR da değil… Ancak ilginçtir çalışma ekibinde yıllardır iki Türk vatandaşı var. Bu iki Türk gayri resmi olarak Jane Holl Lute’ye Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’la ilgili bilgiler sunmakta. BU İKİ TÜRK KİM? Bilmiyorum…

Öğrenebilirsem yazarım… Jane Holl Lute, Rothschild ailesinin büyük Kıbrıs hayalini engellemek için Akıncı ve Anastasiadis’le görüşürken, Türkiye’yi devre dışında tutmak istiyor. Lute, Türkiye’nin Akdeniz’deki tüm planlarını bozmak için uğraşıyor!KKTC ve Türkiye de bunu nasıl yapacak onun peşinde Planlamayı böyle düşünüyor!
Venezuela’dan dün kısaca söz ettim. Maduro haklı olarak Türkiye’yi solunum yolu olarak görüyor!

Türkiye nefes borusu gibi resmen. Orada insanlar Ankara’nın dostluğu nedeniyle ayakta kalabilmekte.
Katkımız fazla. Ancak iki ülke arasındaki ALTIN takası yoluyla yapılan ticaret AMERİKA’nın gözüne takılmış durumda. Yoksa bile bu ticaretin olduğunu yazdırıyorlar!Rahatsızlar. Maduro’yu yaşatacak her şeye karşılar. Doğal olarak buna da… Bir de KIBRIS olayı var! Alttan alta pişiriliyor. Bu nedenlerle yakın zamanda A’BD ile tekrar gerilimli günlere dönebiliriz.
Adamların isteği, oyunu bitmiyor!

Gerilimin başlayacağı yer aslında SURİYE gibi görünmekle birlikte, merkez AKDENİZ! Çünkü Pentagon’un Derin Amerika raporlarıyla başlattığı planda en önemli bölgelerin başında Akdeniz geliyor. Türkiye de Avrupa Birliği ülkeleri de Akdeniz’de olmak isterken, “Pentagon elini daha çabuk tutmalı” diyen Jane Holl Lute’nin arkasındaki güç oldukça fazla.Avrupa ülkelerinde de BM Genel Sekreteri Guterres’in Kıbrıs özel danışmanı Jane Holl Lute rahatsızlığı had safhada. Çünkü BM; gizli bir oyun içinde oyun kurgularken, Avrupa ülkelerini de yok sayıyor. Eğer Jane Holl Lute, Kıbrıs Adası’nın tamamını Derin Amerika’ya bağlamayı başarırsa, 2020 yılında A’B,D Başkan Yardımcısı olacak. Bu konuda bazı kanun değişiklikleri bile hazırlandı.

A’B,D Başkanı T-rup, Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton, A,B,D savunma Bakanı (eski) Mattis ve Genelkurmay Başkanı Dunford da her ne kadar aralarında anlaşmazlıklar olsa da Kıbrıs konusunda Pentagon’un planına sadık kaldı. Turmp’ın bu çizgide olması bizim için hassas denge!Her konuda ANKARA’nın yanında olan en azından hak veren T-RUP, burada karşımızda! A,BD Başkanı Donald T-rup, Kıbrıs’ın iki bölgeli, iki toplumlu federasyon seçeneğini söyleyip Pentagon’u kızdırsa da bu planı engelleyebilecek güce sahip değil. Bunu Tr’up da biliyor.

Sahne önünde farklı, arkada farklı yani! Tabii bu seçeneklerle bölgeyle pek ilgisi olmadığı halde konuya dahil olmak isteyen Almanya da tepkili. Almanya, Türkiye ile yakın temas içinde.Çünkü Kıbrıs’ta eğer A,BD’nin istediği şekillenme yaşanırsa, Almanya için de sorunlar başlayacak. Çünkü Türkiye’de A,BD kadar etkili olan Almanya, ülke dışına atılacak. Almanya, Türkiye’yi tamamen kaybetme lüksüne sahip değil. Hem de böyle bir ortamda… A,BD, Türkiye’de Almanya’nın etki alanını azaltırsa, aynı Fransa’da göçmenler üzerinden yaptığı baskıyı, Almanya’da Türkler üzerinden yapabilecek güce ulaşacak. Almanya’da bugün sadece A,BD adına çalışan pasaportları Türk ancak PKK’ya yakın Kürtler de bu planda kendilerine verilecek göreve hazırlar. Almanya bir sabah yüz binlerce göçmenin ülkeyi yakıp yıktığı güne uyanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir