Ermenistan’dan Türkiye açıklaması

Ermenistan’da dün yapılan erken milletvekili seçiminde geçici Başbakan Nikol Paşinyan’ın partisi ‘Toplumsal Sözleşme’ öncülüğündeki ‘Benim Adımım’ ittifakı, oyların yüzde 70.4’ünü almıştı. Meclise iki parti girebildi Ermenistan meclisine Paşinyan’ın ittifakı dışında barajı aşabilen iki parti girebildi. Bunlar, yüzde 8.2 oy alan iş adamı Gagik Tsarukyan liderliğindeki Müreffeh Ermenistan Partisi ve yüzde 6.3 ile Edmon Marukyan başkanlığındaki Parlak Ermenistan Partisi oldu. Halkın 5 yıl için seçtiği milletvekillerinin ilerleyen günlerde parlamentoda yapacağı oylamayla başbakan belirlenecek.

Ermenistan’daki erken seçimin galibi Başbakan Nikol Paşinyan, Türkiye ile ilişkiler kurmaya hazır olduklarını açıkladı. Ermenistan’daki erken milletvekili seçiminin galibi ‘Benim Adımım’ ittifakının lideri ve geçici Başbakan Nikol Paşinyan, Türkiye ile hiçbir ön koşul sunmadan doğrudan ilişkiler kurmaya hazır olduklarını söyledi. Basın toplantısı düzenleyen Paşinyan, “Türkiye ile ön koşul olmadan doğrudan ilişkiler kurmaya hazır olduğumuzu daha önce birçok kez belirttim. Türkiye’nin de buna hazır olduğunu biliyoruz” dedi.

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın davetini kabul ederek, Türkiye-Ermenistan arasında 6 Eylül’ 2008 de oynanan Dünya Kupası grup eleme maçını izlemek için Erivan’a gitme kararı aldımıştı. Gül, CHP eskş Genel Başkanı Deniz Baykal ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sert uyarılarına, Dışişleri Bakanlığı’nın güvenlik endişesini bildirmesine rağmen Türkiye’nin çözüme açık taraf olduğunu göstermek için Sarkisyan’ın davetini kabul etmiş. Güvenlik kaygıları nedeniyle Gül, Türkiye’den giden 30 kişilik özel bir ekip tarafından korunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir