f35 verme şartlarını açıkladılar

Birleşik devletler ağzındaki baklayısonunda çıkardı f35’leri geri Türkiye’ye vermek için bakın hangi şartları yapmamızı istediler Savunma Bakanı Mark Esper, S400 programından tamamen çıkıp S400’leri de ülke dışına çıkarırlarsa Türkiye’yi tekrar F35 programına almayı değerlendirebiliriz” dedi. Savunma Bakanı Mark Esper, A’BD Genelkurmay Başkanı J’oseph D’unford ile Savunma Bakanlığında (P’entagon) ortak basın toplantısı düzenledi.

BAKIN TÜRKİYE’DEN NE İSTEDİLER

“Türkiye S400’den geri adım atar ve S400’leri depoya kaldırırsa onları tekrar F-35 programına dahil etmeyi değerlendirir misiniz?” sorusunu Esper, şöyle yanıtladı: “Hayır, bu benim kitabımda yok. Bu konuda hem kamuya açık hem de Türk mevkidaşımla özel açıklamalarımda açık oldum.

Bu ya S400 ya da F35’tir, ikisi bir arada veya biri garajda park edilmişken diğeri dışarıda şeklinde değil. Ya biri veya diğeri. Bu noktadayız. Talihsiz bir durum tabii ama dediğim gibi Türkiye uzun dönemli büyük bir ortak ve müttefiktir ve onların bizim dediğimiz yöne doğru geri döneceklerini ve N’ATO’nun yıllar önce mutabık kaldığı, Sovyet dönemi Rus ekipmanlarını ellerinden çıkarmakla başlayan anlaşma noktasına varacaklarını umuyordum. Ancak farklı bir yöne gidiyorlar gibi görünüyor.”

S400’LER ÜLKE DIŞINA ÇIKARILIRSA SORUN ÇÖZÜLEBİLİR

Türkiye’nin F35 programına tekrar kabulü konusundaki bir soruyu da yanıtlayan Esper, “Bunun için S400 programından tamamen çıkacaklar ve onları (S400’leri) ülkenin dışına çıkaracaklar. O zaman bunu değerlendirebiliriz” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir